Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Spór prezydenta z opozycją o wizerunek Raciborza. Kto ma rację?

Trwa spór o wizerunek miasta. Toczą go w samorządzie lokalni politycy: klub prezydenta Lenka z opozycją. Radykalnie do tematu podchodzi radny Leszek Szczasny. Za ostre wypowiedzi dostało mu się od włodarza, który stwierdził, że jest „wrednie złośliwy”.

Spór prezydenta z opozycją o wizerunek Raciborza. Kto ma rację?

91 dni w smogu

3 miesiące – przez tyle czasu oddychaliśmy w 2017 r. toksycznym powietrzem w Raciborzu. Tak wynika z danych badawczych IMGW, do których dotarł Raciborski Alarm Smogowy (dane ze stacji w Studziennej). Od 2009 do 2017 r. w Raciborzu przekraczana jest dopuszczalna ilość dni ze średniodobowymi stężeniami pyłu PM10 powyżej 50 µg/m3. Prawo i bezpieczeństwo zdrowotne ludzi dopuszcza 35 dni w ciągu roku z przekroczeniami. Tymczasem w 2011 roku było ich 158. W 2016 roku – 80. W ubiegłym roku – 91 dni.

Średnioroczne stężenia pyłu PM10 w powietrzu nie powinny przekroczyć 40 µg/m3. W Raciborzu również i ten wskaźnik był przekraczany systematycznie poza 2015 i 2016 rokiem gdy odnotowano 38 i 39 µg/m3. Przyczyn upatruje się w łagodnych zimach z tych lat.

W 2017 r. w Raciborzu średnioroczne stężenie wyniosło 44 µg/m3. Urządzenia pomiarowe IMGW są zlokalizowane w Studziennej przy polach, gdzie często wieje wiatr. Gdyby ustawić je w centrum, wartości prawdopodobnie byłyby wyższe.

Piotr Dominiak, Raciborski Alarm Smogowy


Prezydent Lenk mówił o smogu na konferencji posesyjnej

1. O pomyśle wprowadzenia strefy bez węgla

– Nie ma nic gorszego niż narzucanie sobie swoich stanowisk. Obawiam się oporu społecznego dla tego rozwiązania. Ludziom trzeba powiedzieć co damy im w zamian. Że będą to nie tylko dotacje do modernizacji źródła ciepła ale może jeszcze jakiś program osłonowy. Poczekajmy jeszcze co ziści się z rządowego programu powszechnej termomodernizacji kraju. To kwestia miesięcy, może roku. Wprowadzenie strefy bez węgla trzeba przygotować. W tym celu powstanie zespół. Na pewno przystąpi do prac.

2. O pomiarach WIOŚ w Raciborzu

– Zakładam że wyniki z samochodu WIOŚ z mobilną stacją będą różniły się od wyników naszego opomiarowania. Usłyszałem, że nasze czujniki nawet zawyżają poziom smogu. Ważne, że nie zaniżają. Dane w nich są albo zielone (dobre) albo czerwone (złe). Ten system temu ma właśnie służyć. Skala nie jest tak ważna jak przekaz, który ma prowadzić do ograniczeń w przebywaniu na powietrzu.

3. O wniosku opozycji z sesji lutowej by prezydent zaczął działania w kierunku utworzenia strefy bez węgla

– Taki wniosek daje rozgłos, ale na sesji skazany był na pożarcie, bo nie był przygotowany. Dyskutowałem po sesji z radną Tomaszewską. Czy ją przekonałem? Może trochę. Każdy tu trzyma się swego. Radni odebrali jej propozycję jako zaskoczenie, żeby kogoś ograć.

4. O powietrzu w Raciborzu

– Oddychamy złym powietrzem. Kiedy nie ma wiatru i przewiewu to jest z nim problem w mieście. Mróz robi swoje, zanieczyszczone powietrze zalega i szkodzi ludziom.

5. O planowanych działaniach urzędu w walce ze smogiem

Z danych wynika, że w Raciborzu poziom zanieczyszczenia utrzymuje się w normie, a w ciągu ostatnich lat obniżył się. Chciałbym żeby to, co pokazują dane było prawdą. Zakładam, że każdy wymieniony kocioł to wartość dodana, choć proces poprawy jest powolny. Wymieniamy 200–300 pieców rocznie. W takim tempie będziemy czekać 10 lat na dalszą poprawę. Jeśli chcemy efektów szybciej to trzeba zrezygnować ze spalania paliw stałych w mieście. Trzeba tu wzorować się na Krakowie, który 3 lata liczył jak to przeprowadzić. Minister środowiska mówi, że w paleniskach domowych trzeba wycofać węgiel i palić nim tylko w elektrowniach i ciepłowniach. Bo ważne jest także co zrobią ze smogiem nasi sąsiedzi.

Ludzie

Krzysztof Myśliwy

Radny Gminy Racibórz.

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~węgielidrewnotosmog (94.254. * .9) 09.03.2018 16:31

Masakra radny Szczasny ma zupełną rację i za to dostaje jeszcze opr.. od prezydenta.Panie Radny zróbcie tą strefę z zakazem palenia węglem oraz drewnem bo tu wszyscy się wytrujemy powoli w Raciborzu.

~MarikaGrande (37.47. * .223) 09.03.2018 15:52

Szczasny może i gada ostro, ale ci mówi Lenk czy jakiś Myśliwy albo Rapniewicz? Nic, same farmazony...

ellaami 09.03.2018 04:12

To źle chyba Pan prezydent słyszał. Bo ja że czujniki PWSZ zaniżają pomiar i to znacznie zaniżają.