Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy w sieci, czy w realu – przemoc jest problemem

We wtorek w Wodzisławiu Śl. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. zorganizowała konferencje pt. „Profilaktyka w obszarze cyberprzestrzeni”.

Czy w sieci, czy w realu – przemoc jest problemem

Wydarzenie, będące jedną z imprez towarzyszących obchodom 20-lecia Powiatu Wodzisławskiego, zostało adresowane głównie do pracowników placówek oświatowych, psychologów, pedagogów, prawników itp. z terenu całego subregionu zachodniego. Przyciągnęło jednak również sporo innych gości. W konferencji wzięli bowiem udział m.in. śląski wicekurator oświaty Dariusz Domański, starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka, starosta raciborski Ryszard Winiarski, wicestarosta rybnicki Marek Profaska, naczelnicy wydziałów oświaty miast, gmin i powiatów z subregionu, dyrektorzy szkół, policjanci, zastępca naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Paweł Zając oraz konsultant Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „METIS” w Katowicach Sebastian Koczy.

 Liczę na to, że konferencja będzie krokiem w kierunku zapobiegania mowie nienawiści i przeciwdziałaniu działaniom, których nie chcielibyśmy być świadkami. Wraz ze starostami z innych powiatów chcielibyśmy mówić, że jest to rok jubileuszowy – 20-lecia naszego funkcjonowania. Chcielibyśmy być dumni z innych osiągnięć, natomiast dziś jesteśmy znani z wydarzenia, z którego nie jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie jednym z tych, dzięki którym nie dojdzie już do podobnych sytuacji, a dzięki naszym wspólnym wysiłkom będziemy mogli powiedzieć, że w kwestii profilaktyki zrobiliśmy wszystko – powiedział starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka.

Wśród prelegentów znaleźli się dr Małgorzata Wójcik, która opowiadał zebranym o praktycznych aspektach prowadzenia zajęć profilaktycznych wśród uczniów szkół, ale także zwróciła uwagę na różne postrzeganie przemocy przez dzieci i dorosłych. – Dla dzieci i młodzieży nie ma różnicy czy kogoś pobije się „w realu” czy zwyzywa na Facebooku. Według naszych badań dla młodych ludzi obie formy przemocy są równoważne – przekonywała dr Wójcik. Z kolei Martyna Różycka i Zuzanna Polak z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej mówiły na temat pojęć safe i security, czyli o zagrożeniach znajdujących się w Internecie oraz bezpieczeństwie np. w czasie wpisywania haseł czy użytkowania telefonu i komputera. – Często nie zwracamy uwagi na niezwykle ważną rzecz, z którą dzieci się nie rozstają. Mówimy o telefonie. O ile wydaje nam się, że komputer zabezpieczyliśmy antywirusem, o tyle zapominamy o podobnym zabezpieczeniu dla naszego smartfona – stwierdziła Zuzanna Polak. Z kolei mł. insp. Krzysztof Kazek pełniący funkcję Pełnomocnika Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Praw Człowieka tłumaczył prawa dzieci w kontekście mowy nienawiści i cyberprzemocy, a sierż. sztab. Norbert Ucieklak mówił o prawnych aspektach cyberprzestępczości.

Z wystąpień wszystkich prelegentów płynął przede wszystkim jeden podstawowy wniosek, że przemoc w cyberprzestrzeni jest równie realna, jak ta poza siecią i wywołuje podobne skutki. Jest więc problemem, na który trzeba reagować i któremu trzeba przeciwdziałać, zwłaszcza gdy dotyczy dzieci i młodzieży.

Ludzie

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].