Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni opozycyjni chcą zmian stawek opłat za parkowanie. Zwołali dodatkową sesję

W czwartek, 30 marca, w Urzędzie Miasta odbędą się dwie sesje Rady Miasta Rybnika. Pierwsza rozpocznie się o godz. 16.00, druga o godz. 18.00.

Radni opozycyjni chcą zmian stawek opłat za parkowanie. Zwołali dodatkową sesję

Radni opozycyjni wystąpili z wnioskiem o zwołanie dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnik, ponieważ chcą zmian stawek opłat za parkowanie samochodów na terenach podległych samorządowi rybnickiemu. Specjalne oświadczenie podpisali Anna Gruszka, Henryk Cebula (Samorządowy Ruch Demokratyczny), Maria Polanecka-Nabagło, Ewa Ryszka, Adam Fudali, Michał Chmieliński, Andrzej Wojaczek (Blok Samorządowy Rybnik), Mirela Szutka, Łukasz Dwornik, Jerzy Lazar, Arkadiusz Szweda (PiS). Jako że na 30 marca było już zwołana sesja rady, przewodniczący zdecydował, że dodatkowa odbędzie się w tym samym dniu i podzielił spotkanie radnych na dwie tury.

Oświadczenie radnych

”Zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej organem właściwym do ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego jest organ stanowiący czyli Rada Miasta. Powyższe upoważnienie zostało powierzone, w dobrej wierze, organowi wykonawczemu – Prezydentowi Miasta uchwałą Rady Miasta Rybnika z dnia 19 marca 2015 r. Na podstawie uzyskanego upoważnienia Prezydent Miasta całkowicie ignorując Radę Miasta bez jakichkolwiek konsultacji i bez zaciągnięcia opinii, w tak wrażliwej społecznie sprawie, wydał w dniu 20.02.2017 r. zarządzenie, którym w sposób istotny zmienił stawki opłaty za parkowanie samochodów. Nowe stawki w szczególności dotknęły mieszkańców śródmieścia oraz mieszkańców dzielnic miasta Rybnika, którzy pracują w centrum naszego miasta, a z różnych powodów nie mogą korzystać z komunikacji miejskiej i tym samym zmuszeni są do korzystania z samochodu.

Wobec powyższego radni opozycyjni uznali, że przekazanie w/w uprawnień było bardzo dużym błędem i postanowili złożyć wniosek o podjęcie uchwały uchylającej upoważnienie udzielone Prezydentowi Miasta. Uchylenie upoważnienia umożliwi przywrócenie Radzie Miasta przysługujących jej ustawowych praw i uchwalić podczas najbliższej dodatkowej sesji Rady Miasta nowych stawek opłat, z uwzględnieniem w tej sprawie głosów rybniczan. Proponujemy, aby wysokość abonamentu ogólnodostępnego za parkowanie samochodów wyniósł 40 zł/miesiąc, a dla Dużych Rodzin 30 zł/miesiąc. Wnioskujemy także zmianę stawek godzinowych w ten sposób, że opłata za pierwszą godzinę wynosić będzie 2,50 zł/godz. i za każdą rozpoczętą następną godzinę 1.00 zł. Radni wnioskodawcy proponują także podjęcie uchwały w myśl której, opłatą abonamentową, taką samą jak wszyscy mieszkańcy Rybnika, w wysokości 40 zł/miesiąc objęty zostanie także teren dziedzińca przy Urzędzie Miasta przy ul. Chrobrego 2. Do wykupienia abonamentu uprawnieni będą: Prezydent Miasta i jego zastępcy, Sekretarz Miasta, Skarbnik, naczelnicy poszczególnych wydziałów oraz radni. Dodatkowa sesja została zwołana na 30 marca 2017 r. na godz. 18.00”.

Ludzie

Adam Fudali

Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Andrzej Wojaczek

Radny Miasta Rybnik.

Anna Gruszka

Radna Miasta Rybnik.

Henryk Cebula

Radny Miasta Rybnik.

Michał Chmieliński

Radny Miasta Rybnik.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Szpon (188.137. * .202) 31.03.2017 10:22

Tym wnioskiem Panowie/Panie ośmieszyliście się. Jak można złożyć coś bez merytorycznego uzasadnienia. Tego bełkotu Cebuli, Fudalego, Mury i Wojaczka nie dało się słuchać. Braki w poprawnej polszczyźnie, braki w kulturze osobistej, nieprzygotowanie merytoryczne do tematu i Państwo reprezentujecie mieszkańców Rybnika? Nie mógł tego wniosku referować Szweda czy Dwornik, ich chociaż przyjemnie się słucha i są zawsze są przygotowani do tematu. Poza tym jak się ma samochód, ma się też obowiązki. Trzeba lać do baku, ubezpieczyć pojazd, gdzieś go parkować (garaż/parking) to wszystko niestety kosztuje. A Wojaczek na sesji chce parkować za darmo - darmus, zrobić mu zdjęcie. Pstryk

~jkk (5.172. * .115) 30.03.2017 00:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bardzo dobry temat,Rybnik jest juz tak wyzyłowany jesli chodzi o parkowanie,nigdzie nie mozna sie zatrzymac wszedzie łupią szarego człowieka opłatami za parking,lub nasyłają straz miejską,nawet w sobote na terenie publicznym,czyli społecznym płaci sie za parkingi od rana,co jest niezgodne z prawem.A juz skandalem jest pobieranie haraczu od ludzi chorych i ich rodzin,którzy cierpiąc zmuszeni są odwiedzic odległy od Rybnika szpital wojewódzki WSS3.Mimo rozległej przestrzeni publicznej celowo tam tak skonfigurowano teren by bezpłatnie mozna było zaparkowac.Chory człowieku pomimo ze cierpisz nie ma dla ciebie litosci,albo płacz i płac chorendalne opłaty za parking,albo czeka cie mandat.Litosciwie wspaniałomyslni zafundowali ci tam pół godziny bezpłatnego parkowania ale co za te pól godziny załatwisz w tak wielkiech przestrzeni i molochu to juz Twoja sprawa.Ale miało byc lepiej i władze robią wszystko by uprzyjemnic tobie zycie nawet w trudnych dla ciebie chwilach.