Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Eichendorfa już mamy, teraz pora na Piasta

Zbiórka na budowę pomnika (lub figury) księcia raciborskiego Mieszka Laskonogiego oprze się o działalność braci kurkowych, których stowarzyszenie jest zarejestrowane w sądzie.

Eichendorfa już mamy, teraz pora na Piasta

- Trzeba przejść od słów do czynów - mówi radny Marek Rapnicki o kwestii upamiętnienia Mieszka Laskonogiego. Wkrótce w oparciu o Bractwo Kurkowe w Raciborzu zawiąże się społeczny komitet upamiętnienia raciborskiego księcia. Pierwsze skrzypce w przedsięwzięciu ma grać radny Marek Rapnicki. - Z końcem pierwszej kadencji samorządu doprowadziliśmy do ponownego powstania pomnika Josepha von Eichendorffa. Samorząd udźwginął ten wysiłek finansowy i organizacyjny. Byłaby to ładna klamra między pierwszą i tą kadencją, żeby doprowadzić do budowy tego pomnika [księcia Mieszka - red.], żeby został ślad po obchodach jubileuszu 800-lecia Raciborza - uważa radny.

Prezydent Mirosław Lenk twierdzi, że sprawę można doprowadzić do końca jeszcze w tym roku. Tak aby obchody Narodowego Święta Niepodległości połączyć z odsłonięciem pomnika lub figury księcia. Gdzie stanie memoriał Mieszka Laskonogiego? - Ja to widzę przy zamku, ale to jest moje prywatne zdanie - zauważa M. Lenk.

Wciąż nie wiadomo jaki kształt przybierze pomnik czy figura Mieszka. Jeszcze w styczniu Mirosław Lenk mówił, że chętniej widziałby księcia na koniu, niż na ławce. Tę drugą propozycję zgłosił radny Marek Rapnicki.

O ufundowanie pomnika władcy od lat zabiegali Norbert Mika (jeszcze jako radny powiatowy) oraz radny Franciszek Mandrysz. Norbert Mika jest historykiem, autorem jedynej biografii księcia raciborskiego pt. "Mieszko. Książę raciborski i pan Krakowa - dzielnicowy władca Polski (ok. 1142 - 1211)".

Wojtek Żołneczko

fot. Nowiny.pl, Billy Alexander/sxc.hu

Ludzie

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Norbert Mika

Były przewodniczący rady powiatu, członek zarządu powiatu oraz dyrektor Gimnazjum nr 3 w Raciborzu.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JK_SRC (195.66. * .254) 02.02.2017 14:14

Na ławeczce niech sobie odpoczywa Rapnicki i więcej takich pomysłów nie rzuca. Jak już tak bardzo chcecie to może posąg księcia z laseczką?

~JK_SRC (195.66. * .254) 02.02.2017 14:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na ławeczce niech sobie odpoczywa Rapnicki i więcej takich pomysłów nie rzuca. Jak już tak bardzo chcecie to może posąg księcia z laseczką?