Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chce pomagać bo sam wygrał ze śmiercią

29-letni Krzysztof Sałajczyk z Budzisk sześć lat temu przeszedł koszmar. Był uczestnikiem fatalnego w skutkach wypadku drogowego. Wygrał życie i teraz chce podziękować losowi pomagając innym.

Chce pomagać bo sam wygrał ze śmiercią
Droga przy moście w Ciechowicach, gdzie doszło do dramatycznego wypadku. Ile razy Krzysztof przejeżdża tą drogą, przypomina sobie o tym tym wydarzeniu

2 lutego 2010 roku, Krzysztof razem z dwoma kolegami wybrał się autobusem do Raciborza po prezent na „osiemnastkę” znajomego. Z powrotem też chcieli jechać autobusem, ale spotkali kolegę. Wracał samochodem z dziewczyną z Raciborza i zaproponował, że ich podwiezie. – Nie przeczuwaliśmy, że coś się może stać, ucieszyliśmy się nawet, bo do domu z Raciborza jest 16 kilometrów, a autobus się wlecze. Siedziałem obok kierowcy, dochodziła godzina czwarta po południu. Nagle w Ciechowicach suzuki wpadł w poślizg. Zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w barierkę mostu. - Żelastwo wbiło się w bok samochodu, w miejscu, gdzie siedziałem. Nic nie pamiętam z wypadku, straciłem przytomność – opowiada Krzysztof.

Po wypadku zabrali go do szpitala, gdzie uratowano jego narządy wewnętrzne. Miał pękniętą wątrobę, wyciętą śledzionę oraz zatamowane krwotoki. Po kilku godzinach przetransportowano go do szpitala w Sosnowcu. Lekarze powiedzieli jego tacie: „cieszmy się że jeszcze żyje, dajemy jeden procent szansy, że wyjdzie z tego”. – Przeżyłem noc, drugą, trzecią, potem była ta nowatorska operacja. Nie wiem, co się ze mną działo. Cztery tygodnie farmakologicznej śpiączki – wspomina Sałajczyk.

Po wybudzeniu dowiedział się od lekarzy co się stało. Nie zdawał sobie sprawy z tego, jak zagrożone było jego życie. – Gdy mój stan się polepszył, przenieśli mnie na oddział rehabilitacji medycznej. Zaczęła się walka o powrót do pełnej sprawności, bo nie byłem w stanie chodzić, a nawet sam funkcjonować. Przychodziło do mnie wiele osób. Dowiedziałem się, że jestem pierwszym pacjentem w Polsce, któremu zespolono trzy złamane żebra. Przychodzili dziennikarze. Doszło do mnie, ile miałem szczęścia – mówi Krzysztof.

Jego życie bardzo się zmieniło. Przechodził długą i żmudną rehabilitację, spędzał godziny w gabinetach lekarskich i salach rehabilitacyjnych, jeździł po sanatoriach. Wrócił do pełnej sprawności. Teraz chce zmienić życie ludzi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak on.

Sałajczyk rok temu wpadł na pomysł utworzenia fundacji. – Mam wielkie szczęście, bo miałem przy sobie rodzinę, która bardzo mi pomagała. Spotkałem wielu wspaniałych ludzi, którzy pomagali na wszystkie możliwe sposoby. Wiem, jak spory był to wydatek finansowy i ile kosztowały leki oraz prywatne zabiegi – wyjaśnił K. Sałajczyk.

Sprawa z odszkodowaniem za wypadek trwała długo. Krzysztof otrzymał dużą sumę pieniędzy i stwierdził, że nie może ich roztrwonić. – Pomyślałem, że mogę chociaż w jakimś małym stopniu podziękować za daną mi szansę i pomóc komuś. Od dawna jestem w Ochotniczej Straży Pożarnej, oddawałem krew, starałem się robić wszystko, żeby tylko komuś pomóc. Ciągle było to jednak zbyt mało. Marzyłem o stworzeniu czegoś wielkiego, czegoś co będzie miało duży wpływ na pomoc ludziom. Stąd pomysł o założenia fundacji – wyznał Krzysztof. Co chce przez to osiągnąć? – Jest dużo osób niepełnosprawnych którym należy się pomoc. Wielu ludzi nie wie, jakie możliwości mają. Dlatego chciałbym im pomagać - wyjaśnia K. Sałajczyk. Ma to być kompleksowa pomoc osobom poszkodowanym oraz ich rodzinom. Zaczynając od pomocy finansowej, po załatwianie sprzętu rehabilitacyjnego, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, a także pomoc psychologiczna i prawna, której wiele osób bardzo potrzebuje. - Mam też na myśli pomoc przy codziennych czynnościach, jak chociażby zrobienie zakupów osobom, które tego potrzebują – kończy założyciel Fundacji Pomocna Dłoń Po Wypadku.

Maciej Kozina


Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:

  • www.pomocnadlonpowypadku.pl

Ludzie

Krzysztof Sałajczyk

Były prezes spółki komunalnej - Unia Racibórz sp. z o.o.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].