Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zawodowcy: Jedna praca do emerytury? Raczej niewykonalne

Obecnie na rynku pracy obserwujemy dynamiczne zmiany, które znacząco wpływają na pozycję pracodawcy i pracownika.  Trudno dziś znaleźć zakład, w którym będziemy mogli pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie zmieniając przy tym swoich kwalifikacji zawodowych.

Zawodowcy: Jedna praca do emerytury? Raczej niewykonalne

Dzisiejsze miejsce pracy nie będzie najprawdopodobniej tym, z którego odejdziemy na emeryturę, a kwalifikacje, którymi się dziś legitymujemy, nie będą jedynymi. Do niedawna taką stabilizację zapewniała praca w dużych zakładach, takich jak np. kopalnie węgla kamiennego. Sytuacja jaka ma miejsce w ostatnim czasie na Śląsku pokazuje jednak, jak trudno będzie taki stan rzeczy utrzymać w niedalekiej przyszłości. Za pomocą różnych kanałów informacyjnych docierają do nas wiadomości o upadku jednego i powstawaniu jednocześnie drugiego zakładu pracy. Zmiana nie ogranicza się wyłącznie do nazwy, ale dotyczy również wymagań, oczekiwanych umiejętności, warunków pracy. Bardzo trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, czy zdobycie nowego zawodu zagwarantuje nam pracę. Na podstawie danych statystycznych możemy jednak dokonać takiego wyboru kierunku kształcenia, który znacznie to prawdopodobieństwo zwiększy. Wykorzystując swój dotychczasowy potencjał i znając panujące trendy na lokalnym rynku pracy możemy przygotować się na taką ewentualność.

Być gotowym, gdy zadzwoni telefon

Wdrożona niedawno nowa reforma dotycząca kształcenia zawodowego pozwala nam do minimum skrócić czas na zdobycie nowego zawodu. Musimy jednak spełniać kilka warunków: Jednym z nich jest uzyskanie wykształcenia zasadniczego zawodowego lub wykształcenia średniego, które daje nam możliwość szybkiego reagowania na potrzeby rynku pracy. Uzyskanie nowych kwalifikacji czasami trwa dłużej niż samo zdobycie pracy. Często decyduje o tym jeden telefon. Najważniejsze jest to, by w danym momencie być przygotowanym do podjęcia decyzji o przekwalifikowaniu się i zmianie swojego zawodu – bo okazja zdobycia dobrej pracy nie pojawia się często.

Jak dobrać zawód atrakcyjny na rynku pracy?

Ważnym elementem jest świadomość, że na lokalnym rynku edukacyjnym działa placówka kształcenia ustawicznego, która bezpłatnie pomaga w uzyskaniu nowych kwalifikacji. Dzięki rewolucji w kształceniu zawodowym, jaką jest nowa reforma można bardzo szybko nie tylko podnieść swoje kwalifikacje, ale także całkowicie zmienić swój zawód. Nowa forma kształcenia, jaką są KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE, zwane w skrócie KKZ zastąpiły dotychczasowe zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych oraz technika uzupełniające dla dorosłych. Ponadto wszystkie zawody wg rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, przydzielono do 8 obszarów kształcenia:  A – administracyjno-usługowy,  B – budowlany,  E – elektryczno-elektroniczny, M – mechaniczny i górniczo-hutniczy,  R – rolniczo-leśny z ochroną środowiska,  T – turystyczno-gastronomiczny,  Z – medyczno-społeczny,  A – artystyczny. Następnie w zawodach wyodrębniono kwalifikacje.

Trochę komplikacji, dużo zalet

Sama ta struktura, choć jest dosyć skomplikowana, ma dużo zalet, które rekompensują wszelkie niedogodności z tym związane. Po pierwsze nie musimy powtarzać materiału, który został nam już kiedyś zaliczony, a po drugie znacznie pozwala skrócić czas na zdobycie nowego zawodu wykorzystując go do uczenia się tylko tego, co w danym zawodzie jest konieczne. Dla przykładu na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej zawód można uzyskać w ciągu około 9 miesięcy, a następnie podwyższyć swoje kwalifikacje do zawodu technika przeznaczając na to tylko ok. 6 miesięcy. Skrócenie do minimum czasu trwania takiego kursu jest możliwe dzięki zastosowaniu nowych technologii kształcenia na odległość, które część teoretyczną kursu przygotowanego przez nauczycieli pozwalają wykonać w dowolnym czasie, a w szkole skupić się głównie na części praktycznej. Aby potwierdzić nowe kwalifikacje zawodowe należy po ukończonym kursie przystąpić w ściśle określonych terminach do egzaminu zewnętrznego organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Czas trwania kursu jest uzależniony od ilości godzin, którą określa podstawa programowa. Należy jednak przypomnieć, że do zdobycia kwalifikacji technika należy posiadać wykształcenie średnie.

Pozostaje liceum dla dorosłych

Osoba posiadająca wykształcenie średnie może poprzez analizę ofert rynku ogłaszanych np. przez Powiatowy Urząd Pracy śledzić w jakich kierunkach pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie. Oprócz zawodów masowych związanych z branżą mechaniczną, elektryczną jest także dużo zawodów mniej popularnych, które można także zdobyć poprzez kwalifikacyjne kursy zawodowe. Potencjalny pracownik, który nie posiada wykształcenia ponadgimnazjalnego, a już ukończył 18 lat nie ma innej możliwości zdobycia wykształcenia średniego, jak tylko w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, gdyż od wejścia w życie reformy w 2012r. nie prowadzi się już naboru do zasadniczej szkoły zawodowej oraz do technikum dla dorosłych. Po ukończeniu takiego liceum można zdobywać wszystkie kwalifikacje. Warto przy tym zaznaczyć, że matura w tym przypadku nie jest wymagana,  a na kurs można się już zapisać w trakcie nauki w liceum.

W kolejnych artykułach spróbujemy pokazać parę kierunków uzyskania kwalifikacji na przykładowych zawodach, pokażemy jak uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może planować swoją przyszłość zawodową. Aktywna postawa zawsze zmniejsza zagrożenie braku zatrudnienia na rynku pracy!

Adam Lampert, Michał Weczerek,
wicedyrektorzy Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego W Wodzisławiu Śl.,
tel. 32 455 35 93, mail: cku@cku.wodz.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].