Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent nie zapłaci miliona złotych kary za nielegalną wycinkę drzew

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję starosty wodzisławskiego o wymierzeniu prezydentowi miasta około miliona zł kary administracyjnej za nielegalną wycinkę drzew na miejskiej działce.

Śledztwo w sprawie kradzieży drewna zostało umorzone. Sprawców nie wykryto.
Śledztwo w sprawie kradzieży drewna zostało umorzone. Sprawców nie wykryto.

Podpisana 7 stycznia 2014 r. kara była pokłosiem postępowania prowadzonego przez wydział ekologii starostwa dotyczącego wycinki 68 drzew przez Służby Komunalne Miasta na terenie miejskim przy ul. Kolejowej. Urzędnicy starostwa ustalili, że pracownicy SKM przez pomyłkę wycięli drzewa, które były oznaczone jako pozostawione do dalszego wzrostu.

Z decyzją o ukaraniu nie zgodził się prezydent Mieczysław Kieca i rychło złożył odwołanie do SKO. Kolegium dość długo kazało sobie czekać na rozpatrzenie odwołania. Przedłużało postępowanie, wreszcie wydało decyzję 2 września. Uchyliło karę pieniężną i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez starostwo.

Prezydent Mieczysław Kieca odwołał się zarzucając starostwu naruszenie przepisów prawa materialnego, nieprawidłowe rozpatrzenie materiału dowodowego oraz niewystarczające uzasadnienie przesłanek wymierzenia kary administracyjnej. Po rozpatrzeniu sprawy SKO zauważyło, że starostwo przeprowadziło postępowanie w sposób nieprawidłowy, decyzja wydana została z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. SKO stwierdziło, iż starosta orzekł w sprawie bez wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia całego materiału dowodowego.

Zasadniczym zagadnieniem wg SKO jest ustalenie podmiotu, na którego karę pieniężną za sprawę można nałożyć. - Na to zwracał uwagę w odwołaniu prezydent. Oczywistym jest, że odpowiedzialność za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia odpowiada podmiot, który jest jednocześnie posiadaczem nieruchomości, jak i sprawcą wycinki. Omawiana sprawa dotyczy sytuacji, gdy sprawca nie został określony. Oznacza to, że właściciel nieruchomości, czyli miasto nie ma statusu strony w sprawie wymierzenia kary pieniężnej - tłumaczy Barbara Chrobok, rzecznik Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. W ponownym postępowaniu starosta został zobowiązany do ponownego przeanalizowania kręgu osób/instytucji mogących mieć związek ze sprawą.

Kolejną kwestią podniesioną przez SKO był fakt, że starosta nie zmierzył najmniejszego promienia pnia usuniętych drzew, lecz ich średnicę w miejscu ścięcia. Oznacza to, że postępowanie zostało sporządzone nieprawidłowo i nie ustalono prawidłowego najmniejszego promienia pni usuniętych drzew, a przez to w nieprawidłowy sposób określono wysokości kary.

Kolegium wskazało również rozbieżności między przyjętym protokołem, a zaskarżoną decyzją, brak powiadomienia stron postępowania o terminie przeprowadzenia dowodu z oględzin w sprawie usunięcia drzew bez wymaganego zezwolenia. Dodatkowo zauważyło, iż zawarte w rozstrzygnięciu ustalenia są względem siebie niespójne i sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym ocenianym jako całość. Według SKO starosta nie wyjaśnił w sposób przekonywujący dlaczego niektóre dowody uznał za nieistotne lub nieznajdujące oparcia w innych dowodach, a inne uznał za prawidłowe i na nich oparł swoje rozstrzygnięcie.

- Ze spokojem podchodzimy do tej sprawy. Oczywiście Wydział Ochrony Środowiska wykona zalecenia Kolegium, na jakie sprawy zwrócić dodatkową uwagę, a także które kwestie należy dodatkowo wyjaśnić. Na podstawie tego, co zostanie ustalone wskutek wykonania zaleceń SKO, ale też na podstawie wcześniejszych ustaleń, jakich już dokonano wydając pierwszą decyzję, zostanie wydana ponowna decyzja w tej sprawie. W chwili obecnej nie można jednak jeszcze przesądzać jaka to decyzja będzie - informuje Wojciech Raczkowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

(tora)

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Chore czasy (89.200. * .94) 21.07.2016 12:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Żyjemy w czasach gdzie nie trzeba bać się mafii i bandytów a trzeba się bać urzędników.

kater_tm 26.10.2014 21:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ciekawe czy taki jeden ambitny z Rogowa dostanie karę?

tadziuraj 26.10.2014 11:40
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

ano czary mary, w Wodzisławiu wszystko jest możliwe, ufoludki przyleciały i ciemna nocą wycięły 68 pięknych drzew, zapakowały do statku i odleciały ..... toż to totalny chaos i co jeszcze kryje ten urząd?

jerzy14 26.10.2014 09:56
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

jak to nie ustalono sprawców wycinki?