Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka

Akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka

5 maja w kopalni Zofiówka doszło do potężnego wstrząsu. W Jastrzębiu-Zdroju zatrzęsła się ziemia. Tąpnięcie zapoczątkowało jedną z najtrudniejszych akcji w historii polskiego górnictwa.

W wyniku silnego wstrząsu, który miał miejsce 5 maja w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Zofiówka zginęło dwóch górników. Dwóch innych trafiło do szpitala. Od tygodnia w kopalni trwa akcja ratunkowa. Pod ziemią zostało trzech pracowników JSW.

ZOFIÓWKA: Tak wygląda piekło...  

W sobotę, 5 maja, kilka minut przed godziną 11.00 w Jastrzębiu zatrzęsła się ziemia. Potężny wstrząs zapoczątkował jedną z najtrudniejszych akcji w historii polskiego górnictwa.

ZOFIÓWKA: Ratownicy odnaleźli ciało ostatniego z górników 

Ciało górnika uwięzione było pod jedną z wielu konstrukcji w zniszczonym tąpnięciem chodniku H10.

ZOFIÓWKA: Zdjęcia ze zniszczonego wyrobiska z dzisiejszej nocy [ZDJĘCIA]  

Obecnie na dole pracuje 18 zastępów. Woda z przodka w całości została wypompowana, został jedynie szlam. Ratownikom został jeszcze do spenetrowania 30-metrowy przekop wentylacyjny F-H.

ZOFIÓWKA: Ostatni górnik może być pod zniszczonymi konstrukcjami 

Ratownicy w dalszym ciągu przeszukują miejsca, które wskazały wczoraj psy poszukiwawcze. Ze skrzyżowania chodników H-10 i H-2 wypompowano już wodę.

ZOFIÓWKA: Na dnie rozlewiska znaleziono ciało drugiego górnika 

Dziś w nocy w kopalni Zofówka ratownicy odnaleźli ciało drugiego z trzech poszukiwanych górników.

ZOFIÓWKA: Znaleziono jednego z trzech zaginionych górników  

W ósmej dobie akcji ratowniczej w Ruchu Zofiówka, ratownicy odnaleźli jednego z trzech poszukiwanych górników.

ZOFIÓWKA: Ratownikom zostało 12 metrów. Włączenie dużej pompy grozi wybuchem 

Ratownicy górniczy w dalszym ciągu wypompowują wodę. Linia lustra wody powstałego w wyniku tąpnięcia zalewiska znajduje się 12 m od skrzyżowania. 

Akcja w Zofiówce. Nadajniki w lampach zaginionych górników przestaną nadawać sygnał? 

Mija ósma doba poszukiwań trzech zaginionych górników, którzy przebywają na głebokości 900 metrów w kopalni Zofiówka.

Akcja w Zofiówce. Wszystko tonie w szlamie. Walczą z nim pompy z Australii 

W dalszym ciągu ratownicy górniczy pompują wodę z zalewiska, lustro wody powoli opada. Efektywność prac spadła ze względu na gęsty szlam, który znajduje się w wodzie. Na dole pracuje 19 zastępów ratowników górniczych.

Akcja w Zofiówce. Ratownicy musieli zacementować wywiercony otwór 

W trakcie rozwiercania otworu, którym rano został opuszczony między innymi mikrofon, w górotworze natrafiono na wodę. Kierownik akcji podjął decyzję o jego zacementowaniu, po to, aby woda nie spływała i nie podnosiła poziomu zalewiska.

Akcja w Zofiówce. W odwiercie nie słychać górników. Na dół zjeżdża większa pompa 

Urządzenie zostało opuszczone otworem do chodnika H-10, jednak nie zarejestrowało żadnych sygnałów oprócz szumu wody.

Akcja na Zofiówce. Wiertnica trafiła w chodnik. Ratownicy opuścili jedzenie i telefon 

Po pierwszym nieudanym odwiercie, dziś w nocy udało się wykonać drugi, tym razem prawdłowy. Dzięki pracy pomp zmniejsza się również zalewisko.

Zmiany w komisji badającej katastrofę w Zofiówce 

W czwartek, 10 maja prezes Wyższego Urzędu Górniczego podjął decyzję o rozszerzeniu składu osobowego komisji do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego w kopalni Zofiówka.

Akcja w kopalni Zofiówka. Psy znalazły trop, odwiert nie trafił w chodnik 

Ratownikom nie udało się znaleźć zasypanych górników, którzy od soboty przebywają na głębokości 900 metrów w kopalni Zofiówka.

Wojsko przywiozło minidrony do Zofiówki 

Wojsko przywiozło do kopalni Zofiówka podwodne minidrony pływające do spenetrowania zalewiska na poziomie 900. W nocy do kopalni wprowadzono również psy tropiące.

Wojsko polskie pomoże w akcji na "Zofiówce" 

Do Jastrzębia jadą żołnierze Marynarki Wojennej.

Do Zofiówki dotarli ratownicy z KGHM. Nurkowie zbadają zalewisko 

Od początku akcji ratowniczej w prace pod ziemią zaangażowanych było 650 ratowników. Wraz z osobami ze sztabu to ponad 1000 osób. Wciąż poszukiwanych jest trzech górników.

Zobacz więcej