Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy dzieciom z Rybnika grozi zdalne nauczanie z powodu zimna w szkołach?

Czy wy również spotykacie się z opiniami, że "jesienią na bank wprowadzą zdalne nauczanie, żeby szkoły nie musiały ogrzewać klas"? Sprawdzamy, ile jest prawdy w tych pogłoskach. Z tego artykułu dowiecie się, w jaki sposób są ogrzewane rybnickie żłobki, przedszkola i szkoły, czy miasto gromadzi zapasy opału przed nadchodzącym sezonem grzewczym, a także co urzędnicy sądzą na temat scenariusza zdalnego nauczania.

Czy dzieciom z Rybnika grozi zdalne nauczanie z powodu zimna w szkołach?
Dostawy gazu oraz możliwości dostawcy ciepła to czynniki zewnętrzne, na które miasto nie ma wpływu. Dlatego trudno jest przesądzić, na ile realny jest scenariusz wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu chłodu w przedszkolach i szkołach- wynika z odpowiedzi Urzędu Miasta Rybnika na nasze pytania. Zdjęcie ilustracyjne (fot. z arch. Gazety Rybnickiej).

Kierujemy do Urzędu Miasta Rybnika serię pytań dotyczących ogrzewania żłobków, przedszkoli i szkół w Rybniku. Odpowiedzi udziela nam Agnieszka Skupień - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnika.

Dominuje ciepło systemowe i gaz

Pierwsze pytanie dotyczy źródeł ogrzewania w placówkach oświatowych. Okazuje się, że dominującymi źródłami ogrzewania są ciepło systemowe (sieć ciepłownicza) oraz gaz.

Oto szczegółowy rozkład źródeł ogrzewania w placówkach oświatowych:

  • ciepło systemowe - 12 przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 10 zespołów szkolno-przedszkolnych, 6 szkół ponadpodstawowych i zespołów szkół ponadpodstawowych, 2 inne jednostki oświatowe, - razem 40 jednostek,
  • gaz (kotłownie gazowe) - 10 przedszkoli, 7 szkół podstawowych, 7 zespołów szkolno-przedszkolnych, 0 szkół ponadpodstawowych, 1 inna jednostka oświatowa – razem 25 jednostek,
  • pompa ciepła – 1 przedszkole, 1 szkoła podstawowa, 1 zespół szkolno-przedszkolny – razem 3 jednostki,
  • mieszane – ciepło systemowe/gaz – 1 zespół szkół ponadpodstawowych, 1 inna jednostka oświatowa, 1 zespół żłobków miejskich – 3 jednostki.

Oznacza to, że miasto (placówki oświatowe) nie muszą gromadzić zapasów opału (węgla, peletu, oleju opałowego) na sezon grzewczy.

Póki co brakuje prawie miliona złotych

Jak kryzys energetyczny wpływa na sytuację finansową Rybnika? Czy Miasto Rybnik jest gotowe do udźwignięcia wzrostu cen paliw?

- Według aktualnego monitorowania kosztów ponoszonych na media niedobór środków wynosi 0,9 mln zł. Są to wydatki związane z ciągłością działania Miasta, więc konieczność ewentualnego ich zwiększenia do końca roku będzie musiała się odbyć kosztem innych zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury miejskiej - odpowiada Agnieszka Skupień.

Co ze zdalnym nauczaniem?

- Na ile realny jest scenariusz wprowadzenia zdalnego nauczania w rybnickich przedszkolach i szkołach w nadchodzącym sezonie grzewczym 2022/2023, którego powodem byłyby trudności z ogrzaniem obiektów? - to ostatnie pytanie Nowin w tej sprawie.

- Trudno powiedzieć – z uwagi na strukturę sposobu ogrzewania sytuacja zależy od czynników zewnętrznych (dostawy gazu, możliwości dostawcy ciepła) - odpowiada Agnieszka Skupień.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 11.08.2022 16:31

Szkoły bez ogrzewania - więc nauka zdalna. A w domu? Przy tych cenach paliw i energii w domu też będzie zimno i ciemno...