Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szpital w Raciborzu musi zamknąć dwa oddziały. Co z pacjentami z udarem?

Braki kadrowe, których nie udało się uzupełnić, nie zostawiają dyrekcji wyboru - neurologia i druga interna muszą być na Gamowskiej zlikwidowane. Szef lecznicy wskazuje na sytuację epidemiologiczną i byłą jednoimienność szpitala rejonowego jako przyczyny braku lekarzy do obsługi likwidowanych oddziałów.

Szpital w Raciborzu musi zamknąć dwa oddziały. Co z pacjentami z udarem?
Szpital rejonowy w Raciborzu. Od pół roku nie ma tu oddziału neurologicznego, którego działalność zawieszono. Samorząd jest w przededniu decyzji o jego całkowitej likwidacji

Oddziału Wewnętrznego II i Oddziału Neurologicznego nie ma w szpitalu w Raciborzu już pół roku. Były dotąd zawieszone.

Rynek bez lekarzy

Dyrektor Ryszard Rudnik podaje w uzasadnieniu swych zamiarów, że podejmował wspólnie z zastępczynią Elżbietą Wielgos-Karpińską "usilne starania, aby pozyskać wymaganą przepisami kadrę lekarską na te oddziały".

Starania nie przyniosły skutku, a odpowiednich zespołów nie udało się skompletować.

- Brak na rynku pracy wykwalifikowanych specjalistów również odbił się na organizacji i skompletowaniu kadry - wyjaśnił w lipcu członkom rady społecznej dyrektor lecznicy Ryszard Rudnik.

W Radiu 90 szef lecznicy powiedział jeszcze: W czasie, gdy szpital był jednoimienny, straciliśmy trochę kadry, bo mieliśmy rezydentów, którzy już byli gotowi do pracy. W czasie, gdy leczyliśmy tylko pacjentów z COVID-19, oni zrezygnowali z dalszego szkolenia u nas, bo nie mogli de facto się szkolić. Wtedy poodchodzili do okolicznych szpitali, no i stąd też problemy kadrowe - stwierdził na antenie "90-tki" szef raciborskiej lecznicy. Dodał, że próby skompletowania kadry nadal trwają. - Część tej kadry mamy, z tej grupy, która była. Jednak nie ruszymy z oddziałem, jeżeli nie skompletujemy całej wymaganej kadry, bo tak się nie da prowadzić całego oddziału - wyjaśnił dyrektor naczelny raciborskiego szpitala rejonowego.

Ubędzie 58 łóżek

Na Oddziale Wewnętrznym II o profilu nefrologiczno-gastroenterologiczno-internistycznym ma być zlikwidowanych 30 łóżek.

Na Oddziale Neurologicznym do likwidacji przeznaczono 28 łóżek, w tym 3 łóżka intensywnej opieki medycznej i 6 łóżek w sali udarowej.

Opinię - pozytywną - w tej sprawie wydała 20 lipca Rada Społeczna Szpitala Rejonowego. To rekomendacja dla rady powiatu, by od 1 lipca 2022 roku oddziały te wykreślić ze struktury organizacyjnej raciborskiego szpitala. Temat będzie przedmiotem obrad rady zapewne na jej sierpniowym posiedzeniu.

Dalsze udzielanie świadczeń zdrowotnych, które dotąd realizowano w Raciborzu, będzie możliwe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Jeśli chodzi o drugą internę to jej zakres przejmą Oddział Wewnętrzny I i Oddział Pulmonologiczny.


Radny Wałach: w odpowiedziach na ważne pytania są tylko ogólniki

Rozmowa z Romanem Wałachem radnym powiatowym, członkiem Rady Społecznej Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

- Brał pan udział w lipcowym posiedzeniu rady społecznej, gdzie głównym punktem obrad była sprawa likwidacji oddziałów szpitalnych. Co pan sądzi o tych planach?

- Co do likwidacji oddziału neurologicznego powstaje szereg pytań dotyczących możliwości szybkiej reakcji w przypadkach krytycznych, gdyż konsekwencją tej likwidacji jest likwidacja 3 łóżek intensywnej opieki medycznej i 6 łóżek intensywnego nadzoru medycznego w sali udarowej. Określenie "przypadek krytyczny", którego tu użyłem, nie jest określeniem medycznym, ale zawiera szersze spektrum przypadków niż zabieg ratowania życia. Często mówi się o odpowiedniej reakcji w sytuacji ratującej życie, tymczasem tu czas jest ważny również ze względu na potencjalne skutki w postaci paraliżu i późniejszego czasu dochodzenia do zdrowia.

Roman Wałach (z lewej) z klubu PiS w Radzie Powiatu Raciborskiego. Obok radny Ryszard Frączek

- Rada zebrała się, by przedyskutować ten temat. O czym państwo rozmawialiście?

- Padły liczne pytania. Czy pacjent, który trafi na pogotowie z objawami np. udaru mózgu, będzie zabezpieczony, czy odprawiony? Jaka procedura będzie obowiązywała w przypadku wezwania pogotowia? Czy pacjent będzie czekał na karetkę z właściwego szpitala (tu mowa o Rybniku czy Gliwicach), czy też będzie organizowana pomoc jak przy ratowaniu życia? To tylko niektóre pytania, jakie nasuwają się przeciętnemu Kowalskiemu po informacji o likwidacji oddziału neurologicznego. Próbę odpowiedzi na te pytania podjęto podczas posiedzenia, ale trzeba je zadać publicznie, aby wybrzmiały odpowiednio i doczekały się jasnych odpowiedzi, skoro decyzja o likwidacji jest nieuchronna w dzisiejszej sytuacji. Bo kluczowe jest, czy można powiedzieć mieszkańcom: czujcie się bezpiecznie, w obecnej sytuacji.

- Dyrekcja wskazała, że do likwidacji oddziałów musi dojść wskutek braku lekarzy, którzy odeszli, kiedy szpital przekształcono w jednoimienny. To chyba bariera nie do pokonania?

- Był czas, że podnoszono zalety takiego modelu działania szpitala. Zwłaszcza pod względem finansów słychać było głośne hurra! Okazuje się, że to nie do końca takie pozytywne, bo straciliśmy w tym czasie specjalistów, których nie sposób dziś odzyskać. To szerszy temat, bo widzimy, co się dzieje z chirurgami, zwłaszcza w okolicznych szpitalach. Co prawda u nas ten oddział niejako się "obronił", ale nie można już mówić o pełnym zakresie świadczeń w Raciborzu. Wracając do problemu z neurologią, to obawiam się sytuacji, gdzie pacjent będzie wożony po okolicznych miastach, by uzyskać pomoc, a przy udarze trzeba udzielić pomocy jak najszybciej, czas trzeba szanować. Odpowiedzi, jakie uzyskałem na posiedzeniu rady społecznej to tylko ogólniki. Jesteśmy w pierwszej fazie likwidowania oddziałów. Sprawą zajmie się jeszcze rada powiatu, gdzie będzie okazja, by temat przedyskutować szerzej.

Ludzie

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~morsy (188.137. * .64) 27.07.2022 14:21

Czemu w czasach PiS coś co jest potrzebne, jest likwidowane, a jednocześnie ludziom oferuje się różnego rodzaju błyskotki, gadżety i rzeczy niepotrzebne?

~jannn (91.199. * .17) 27.07.2022 14:16

Są trzy prawdy. Prawda pana Rudnika to ta trzecia.

~SzpitalNaPeryferiach (83.4. * .94) 27.07.2022 12:37

Rudnik popierany przez lokalną PO, podaje swoje przyczyny, a lekarze którzy odchodzą i nie chcą tu pracować podają jedną przyczynę - obecna dyrekcja.