Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Makowie chcą dostępu do światłowodu

W imieniu mieszkańców z tematem do Andrzeja Wawrzynka, wójta Pietrowic Wielkich, zwróciła się radna Monika Kapłanek-Grzybek. - Kiedy społeczność Makowa będzie mogła korzystać z internetu światłowodowego? - zapytała w interpelacji. Problem braku szybkiego łącza wydaje się nader uciążliwy w dobie pandemii, kiedy internet używamy o wiele częściej, aniżeli przed koronawirusem – sieć wykorzystujemy do nauki, pracy, zakupów, a nawet w chwili zaostrzonych restrykcji do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.

W Makowie chcą dostępu do światłowodu
Piotr Bajak, przewodniczący pietrowickiej rady, poparł potrzebę zgłaszaną przez radną Monikę Kapłanek-Grzybek

Światłowód to łącze internetowe wykorzystujące fale świetlne. Umożliwia przesyłanie danych z prędkością nawet do kilku terabitów na sekundę (Tb/s). Z najszybszego internetu korzysta coraz więcej osób, ale niestety nie wszędzie ta technologia dociera. Problem w szczególności dotyczy wsi, jak np. Makowa w gminie Pietrowice Wielkie.

Radna prosi o interwencję

Choć temat bezpośrednio nie dotyczy miejscowego urzędu, bo to nie jest zadanie gminy, to radna Monika Kapłanek-Grzybek postanowiła zainterweniować u wójta Andrzeja Wawrzynka, aby pomógł rozwiązać ten problem. - Korzystanie z szybkiego internetu jest bardzo ważne, gdyż sieci telefonii komórkowej są przeciążone, przede wszystkim kiedy trwają zajęcia zdalne dla uczniów i studentów - napisała w interpelacji do wójta radna z Makowa.

Podkreśliła, że brak szybkiego internetu powoduje utrudnienia w wykonywaniu pracy zdalnej, edukacji, sprawnym załatwieniu spraw urzędowych, zakupach on-line, komunikacji, czy byciu w kontakcie z bliskimi.

- Dużo mieszkańców skarży się również na brak dostępu do serwisów VOD - dodała radna, prosząc wójta o informację na jakim etapie są prace związane z podłączeniem indywidualnych gospodarstw do światłowodu, oraz kiedy mieszkańcy Makowa mogą spodziewać się tej technologii w swoich domach.

Przewodniczący popiera 

Przewodniczący pietrowickiej rady Piotr Bajak przypomniał, że samorząd nie prowadzi tego typu działań gospodarczych. - Ale absolutnie będziemy starali się wspierać i uzyskamy informację - zapewnił podczas sesji. Dodał, że najpewniej wójt przeanalizuje temat, aby stan rzeczy uległ poprawie.

- Szybkie łącza internetowe to jedno z istotnych spraw, które pozwalają funkcjonować w wielu obszarach życia gospodarczego i społecznego. Jak najbardziej trzeba to wspierać i szukać możliwości rozwiązania tego tematu - podsumował przewodniczący Bajak.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Monika Kapłanek–Grzybek

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~neutralny (46.134. * .157) 31.03.2022 09:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Makowianin (37.47. * .74) 30.03.2022 18:26
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Makowianin (37.47. * .74) 30.03.2022 18:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Trzebapytać (10.0. * .182) 29.03.2022 22:33

Przecież w Makowie są już położone 2 linie pod światłowód. OstrogNet ma swoją uruchomić na przełomie marzec/kwiecień....