Polityka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Politycy PiS z Rybnika zachwalają wakacje kredytowe

- Wakacje kredytowe to korzyść dla wszystkich kredytobiorców. Należy wyłącznie złożyć odpowiedni wniosek w swoim banku na dzień przed spłatą kolejnej raty kredytu. Program ruszył dzisiaj, tak więc można z nich jeszcze skorzystać w sierpniu. Łącznie w ten sposób będzie można zawiesić spłatę kredytu na 4 miesiące w tym roku i 4 w następnym. To realna ulga dla domowego portfela - powiedział poseł Bolesław Piecha podczas konferencji prasowej zorganizowanej 29 lipca.

Politycy PiS z Rybnika zachwalają wakacje kredytowe
Na pierwszym planie senator Wojciech Piecha. Za nim stoją poseł Bolesław Piecha i radny Karol Szymura.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób, które:

  • wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy
  • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022
  • kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty

- Osoby w mojej rodzinie również mają kredyty i z pewnością skorzystają z tego programu, ponieważ jest on krótko mówiąc korzystny dla budżetu gospodarstwa domowego. O czym mówią przedstawione założenia programu i wyliczenia różnych ekspertów

- senator Wojciech Piecha.

Osiem miesięcy bez rat

W tym roku (2022) można zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

  • 2 miesiące w III kwartale (lipiec-wrzesień 2022 r.)
  • 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.)

W przyszłym roku (2023) można zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

  • 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.)
  • 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.)
  • 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.)
  • 1 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.)

Kredytobiorca wybiera, ile miesięcy wakacji wykorzysta i kiedy to będzie.

- Jestem kredytobiorcą i kupiłem na kredyt mieszkanie w Rybniku. Dziś spłacam 10% kapitału tej raty. Z całą pewnością jest to program dla młodych osób. Ja swoje wakacje kredytowe przeznaczę na nadpłatę kapitału i w ten sposób zaoszczędzę w długim terminie sporą sumę pieniędzy. Traktuję wakacje nie tylko jako ulgę, ale również inwestycję

- mówi rybnicki radny Karol Szymura.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć od 29 lipca. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków przez bankowość elektroniczną.

UWAGA! Złóż wniosek przed dniem spłaty raty. Jest to warunek, żeby skorzystać z wakacji kredytowych. Niektóre banki deklarują, że możliwe będzie również złożenie wniosku w dniu spłaty raty – sprawdź, jak to wygląda w Twoim banku.

Pamiętaj, że forma elektroniczna umożliwia składanie wniosków także w dni wolne od pracy (np. w weekendy).

Inne formy pomocy

Wakacje kredytowe to nie jedyne rozwiązanie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby, które mają kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalne wsparcie z Funduszu to 2 tys. zł, które może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy – czyli łącznie 72 tys. zł. W przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może być umorzona. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Rząd zdecydował również o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjnej (zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, obniżony VAT na gaz ziemny, energię elektryczną czy ciepło systemowe, dodatek osłonowy, z którego skorzystało nawet 6,8 mln gospodarstw domowych).

źródło: PiS, oprac. ż

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Wojciech Piecha

Senator

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].