Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Patrol

OSP Zabełków krok przed dołączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Podpisano trójstronne porozumienie [ZDJĘCIA]

22.07.2021 14:24 | 0 komentarzy | mad

Po Ochotniczych Strażach Pożarnych z Krzyżanowic i Tworkowa, do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu gminy Krzyżanowice ma dołączyć jednostka z Zabełkowa. W miejscowym urzędzie podpisano w tej sprawie trójstronne porozumienie. - Nasze marzenia stają się faktem - komentuje Adrian Szulik, prezes OSP Zabełków.

OSP Zabełków krok przed dołączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Podpisano trójstronne porozumienie [ZDJĘCIA]
W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli: strażak-ochotnik oraz sołtys Zabełkowa Marian Studnic, wicewójt Krzyżanowic Wolfgang Kroczek, naczelnik OSP Zabełków Marian Rajda, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, prezes OSP Zabełków Adrian Szulik, naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego raciborskiej straży bryg. Andrzej Charuk, komendant Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzyżanowicach Krystian Jobczyk, prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzyżanowicach Walter Bożek oraz Robert Koczy z gminnego zarządzania kryzysowego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym, według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie.

Nowe obowiązki

W czwartek 22 lipca podpisano porozumienie w sprawie przystąpienia jednostki OSP z Zabełkowa do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pod dokumentem podpisali się: wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, bryg. Jarosław Ceglarek oraz prezes OSP Zabełków Adrian Szulik. Teraz dokument trafi do Komendy Głównej PSP, która podejmie ostateczną decyzję w tej kwestii.

- Ta decyzja nakłada na nas wszystkich zadania. Na OSP Zabełków: utrzymywanie jednostki w gotowości bojowej oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie całej Polski. Na gminę: utrzymywanie jednostki w pełnej gotowości bojowej. A na nas spoczywa nadzorowanie OSP Zabełków, aby w pełni realizowała wszystkie wytyczne co do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - mówił bryg. Jarosław Ceglarek. Dodał, że podpisywane porozumienie musi być zawarte z pełną odpowiedzialnością i świadomością.

Wójt Grzegorz Utracki przypominał, że zabiegi OSP Zabełków do dołączenia do KSRG trwały kilka lat. - Po otrzymaniu nowego auta, ta chęć jednostki była bardziej realna. Tym bardziej że w tym rejonie naszej gminy nie ma jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Dziękuję wszystkim za doprowadzenie tej sprawy do tego etapu. Trzymamy kciuki za ostatni etap włączenia jednostki do KSRG - powiedział wójt Utracki.

G. Utracki stwierdził, że jeszcze jedna jednostka z terenu gminy ma „realną potrzebę” dołączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, choć nie zdradził, o którą chodzi. - Cieszę się, że OSP Zabełków nabiera kształtu i siły bojowej. Ta decyzja na pewno nakłada na ochotników sporą dozę dodatkowych obowiązków, ale mam nadzieję, wierzę w to, że temu podołają - dodał wójt Krzyżanowic.

Spełnienie strażackich marzeń

Adrian Szulik, prezes OSP Zabełków tłumaczył w rozmowie z Nowinami, że wśród ochotników pojawiła się ogromna chęć dołączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z uwagi na posiadane wyposażenie (m.in. nowe volvo, które trafiło do straży w 2018 roku oraz doposażenie jednostki w sprzęt). - Jesteśmy w dość odległym punkcie od centrum gminy, nieopodal jest droga krajowa. Mamy dużo wyjazdów - podkreślił prezes. Wyjaśniał, że poprzez dołączenie OSP Zabełków do KSRG spełniają się marzenia strażaków-ochotników.

Dla bezpieczeństwa

- Cieszymy się, że kolejna jednostka dołącza do KSRG - komentował w rozmowie z nami Walter Bożek, prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzyżanowicach. Przypomniał, że gmina Krzyżanowice jest rozległa, a kolejna jednostka, po Krzyżanowicach i Tworkowie, będąca w systemie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. - Oczywiście teraz strażacy będą musieli być bardziej mobilni, ale myślę, że bez problemu temu podołają - podkreślił prezes.

Ostateczna decyzja o dołączeniu OSP Zabełków do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczy leży po stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Walter Bożek

Walter Bożek

Radny gminy Krzyżanowice

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice