Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Wodzisławiu nadal słabo z samooceną [FELIETON]

Ostatnio, z ciekawości, wybrałem się na panel dyskusyjny o kulturze, zorganizowany przez urząd miasta i prezydenta. Pojawiły się tam różne pomysły i przemyślenia osób związanych z kulturą. Co mnie jednak uderzyło to fakt, że wiele z osób siedzących na sali, które przecież tworzą kulturę w Wodzisławiu Śląskim, ma niezwykle niską samoocenę.

W Wodzisławiu nadal słabo z samooceną [FELIETON]

W Wodzisławiu nadal słabo z samooceną [FELIETON]

Stale niestety pokutuje w naszej mentalności postrzeganie Wodzisławia jako miasta, gdzie „nic się nie dzieje”. Moim zdaniem, pod kątem kultury, nie mamy się w Wodzisławiu Śląskim czego wstydzić. Jak sam próbowałem przekonać uczestników spotkania, tego typu krzywdzące poglądy wygłaszają najczęściej ci, którzy W OGÓLE nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych w mieście. Niestety dało się odczuć, że panuje przekonanie, iż trzeba robić jeszcze więcej, jeszcze lepiej, aby zadowolić wszystkie gusta. A to przecież niemożliwe.

Mamy też z tyłu głowy odwieczne porównywanie się do Rybnika. Tam jednak są dwie istotne różnice, tzn. w dzielnicach funkcjonują lokalne domy kultury, jak np. w Chwałowicach, Niedobczycach czy Boguszowicach, gdzie wydarzenia kulturalne odbywają się non stop. Druga sprawa to fakt, że Rybnik jest miastem akademickim, a przez to centrum miasta naturalnie wieczorami ożywa. Trudno byłoby przekonać do życia klubowego czy wyjścia do pubu mieszkańców naszej starówki, często będących osobami starszymi.

W obaleniu tezy, że Wodzisław śpi, pomogła nieco podczas przytoczonego spotkania Dorota Krawczyk z WCK, co mnie bardzo podbudowało. Wyliczyła, że w zeszłym roku sam Amatorski Ruch Artystyczny skupiający ok. 900 osób, zorganizował 111 wydarzeń (liczbę przytaczam z pamięci). Dodajmy do tego wszystkie imprezy, koncerty, wystawy i festyny, spektakle czy seanse kinowe, wydarzenia na rynku, w parku, w dzielnicach i Pałacu Dietrichsteinów. Serio, w Wodzisławiu nic się nie dzieje?

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~30mln (89.200. * .30) 02.03.2023 21:13

Wodzisław aktualnie śpi od 17-stu lat . Jak emeryci poumierają ,reszta wyjedzie zostanie max. 15 tyś ludzi, Mamy DDR bis . Kupując mieszkanie albo aktualnie budować dom w Wodzisławiu trzeba być kompletnym desperatem . Z tego miasta Kiecowego uciekać jak najszybciej

~PijanySkrzat (92.223. * .210) 02.03.2023 20:22

Oferta miasta, impreza na rynku pełnym samochodów, impreza w parku, oczywiście pełno samochodów i gdzie nie spojrzeć alkohol!, parasole z reklamą piwa.
*Kultura pełną gębą"
Już nawet próbowali sport połączyć z alkoholem. Nie pamiętacie?

~Dynastiazmiasta (185.94. * .136) 02.03.2023 18:55

No ale faktem jest że Wodzisław, Żory czy Jastrzębia nie oferują niczego i od lat nie inwestują w kulturę . Miasta te nie mają pieniędzy na etaty i pomysły w kulturze. Rybnik buduje obecnie galerię artystyczna, w zeszłym roku oddał do użytku centrum kultury w KWK Ignacy i edukutarium dla dzieci Juliusz. Chce się mieć kulturę trzeba mieć pieniadze!

~zgryźliwy (46.134. * .187) 02.03.2023 16:57

Były takie czasy, że się nic nie działo, no i utarł się taki stereotyp, że nic nie ma. Fakt, że teraz miasto nie ma powodu do wstydu, tylko że mało komu przyjdzie do głowy sprawdzić jego ofertę, stracono całe pokolenie, które nauczyło się jeździć do Rybnika. Aczkolwiek z tym "faktem", że ten ostatni jest miastem akademickim to też szanowny autorze odleciałeś, jak radio Erewań :P

~Melo (85.14. * .21) 02.03.2023 14:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie da się z każdego miasta zrobić tętniącej życiem metropolii. Niezadowoleni z ciszy i spokoju powinni wyprowadzić się do Katowic lub chociaż Rybnika. Mnie cieszy, że miasto jest bezpieczne a na imprezę zawsze można pojechać :) A ilość wydarzeń kulturalnych w Wodzisławiu każdemu może dostarczyć fajnej rozrywki :)