Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
OSP Cyprzanów świętuje 140 lat. W prezencie nowy wóz [ZDJĘCIA] 

- Przez 140 lat nasza jednostka była świadkiem wielu wydarzeń, ale również historii pisanej przez jej druhów. Pozostaną oni naszym wzorem i wielkim wyzwaniem - powiedział na uroczystości 140-lecia OSP Cyprzanów prezes tej jednostki, Marek...

W Żorach odbyły się zawody strzeleckie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA] 

Przy dźwiękach wystrzałów z broni palnej Żory uczciły kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja na strzelnicy „Dębina”, gdzie zorganizowano otwarte zawody strzeleckie.

Brodka i Mery Spolsky porwały publiczność. Na kampus wróciła rybnicka majówka [ZDJĘCIA] 

Brodka, Mery Spolsky i Bartnicky wystąpili na rybnickim kampusie. Do Rybnika wróciła koncertowa majówka "Maj, bzy, Rybnik i Ty".

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

W Raciborzu uroczyście obchodzono święto państwowe, upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie oraz drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Wzruszający i sportowy. Taki był I Memoriał im. asp. Michała Kędzierskiego w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

Początek maja w Raciborzu zaczął się niezwykle aktywnie. Odbył się 1. Memoriał im. asp. Michała Kędzierskiego, który przyniósł szereg atrakcji dla wszystkich miłośników sportu i rekreacji.

Tłumy na pikniku rodzinnym w Parku Miejskim [ZDJĘCIA] 

Po porannych uroczystościach związanych z obchodami 3 maja, w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim zorganizowano piknik rodzinny z licznymi atrakcjami. 

Święto Konstytucji 3 maja w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA] 

Rozpoczęcie uroczystości odbyło się przy Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. 

Polska to najpiękniejsza kobieta na świecie. W Kuźni Raciborskiej odprawiono mszę w intencji Ojczyzny 

Udziałem w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz sprawujących władzę, a także strażaków i ich rodzin władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy w kościele pw. św Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej uczcili przypadającą...

Świeto Narodowe Trzeciego Maja w Rybniku [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie w mieście odbyły się okolicznościowe uroczystości. 

W Jastrzębiu świętowali uroczystości 3 Maja. Była msza w kościele "na górce" i złożenie kwiatów [ZDJĘCIA] 

Ks. Bernard Czernecki celebrował mszę świętą w intencji Ojczyzny, która tradycyjnie już 3 maja odbyła się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniających represjonowanych...

Józef Wajda

ur. 18.03.1849, zm. 03.02.1923

Urodził się 18 marca 1849 w Nieboczowach w chłopskiej rodzinie Jana i Joanny z domu Kołek. Po ukończeniu szkoły powszechnej, rozpoczął naukę w gimnazjum w Raciborzu, którą kontynuował następnie w gimnazjach we Wrocławiu i w Poznaniu. Podczas wojny francusko-pruskiej (1870 – 1871) został wcielony do wojska. Po wojnie, w 1872 roku uzyskał świadectwo dojrzałości. Następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, po czym przeniósł się na wydział teologiczny. Święcenia kapłańskie, z uwagi na trwający Kulturkampf przyjął dopiero w 1876 r. w Pradze. Z tego samego powodu nie mógł podjąć obowiązków duszpasterskich. Przez jakiś czas był kapelanem oraz domowym nauczycielem rodziny hrabiów Chłapowskich w Czerwonej Wsi k. Kościana. W 1883 lub 1884 r. został mianowany wikariuszem w Wodzisławiu. Od 1885 r. był administratorem, a następnie proboszczem parafii w Kielczy. Przyczynił się do odnowy kościoła parafialnego, zainicjował budowę nowego kościoła w pobliskich Żędowicach.

Zasłynął działalnością polityczną na rzecz obrony polskości. W 1908 r. został wybrany z okręgu pszczyńsko-rybnickiego do parlamentu Rzeszy. W marcu 1911 r. wygłosił słynną mowę w parlamencie w Berlinie, w której bronił prawa Górnoślązaków do języka polskiego i przeciwstawiał się pozbawianiu wiernych prawa do wyznawania wiary w języku ojczystym.

Działał na rzecz polskości Śląska. Był założycielem i przewodniczącym Związku Katolickich Robotników w Kielczy, wspierał Związek Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich w Zawadzkiem. Był inicjatorem Kasy Oszczędnościowo-Pożyczkowej, a także Banku Ludowego w Szczepanku. Wspierał polskie chóry kościelne i świeckie.

Mimo podeszłego wieku, w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku zaangażował się w działalność Komitetu Polskiego dla Górnego Śląska w Bytomiu. W 1922 r. po podziale Górnego Śląska oraz zorganizowanym napadzie bojówki niemieckiej na niego, przeprowadził się do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Hajdukach Wielkich (obecnie Chorzów Batory). W listopadzie 1922, z listy Polsko-Katolickiej Partii Ludowej wybrany posłem (z rejencji opolskiej) do sejmu pruskiego w Berlinie. Obrady rozpoczął jako marszałek–senior. Wkrótce podupadł na zdrowiu, zmarł 3 lutego 1923 roku w Hajdukach Wielkich. Tam został pochowany. W 1946 r. jego szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Kielczy.

Artur Marcisz