Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ostatnie koncerty umuzykalniające w roku szkolnym 2021/2022- jubileusz 40- lecia

Ostatnie w tym roku szkolnym koncerty umuzykalniające były ze wszech miar wyjątkowe. Po pierwsze otwierały one celebrację 40-lecia organizowania tychże koncertów przez Franciszka Borysowicza. Po drugie odbyły się wyjątkowo w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu, gdzie 40 lat temu pan Franciszek je rozpoczynał. Po trzecie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu na dwa fortepiany, co również jest rzadkością i nie lada gratką dla melomanów i nie tylko.

Ostatnie koncerty umuzykalniające w roku szkolnym 2021/2022- jubileusz 40- lecia
Ostatnie koncerty umuzykalniające w roku szkolnym 2021/2022- jubileusz 40- lecia. Fot. RCK
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Koncert rozpoczęła pianistka Anna Czaicka „Preludium nr.1” G. Gershwina – jednego z najbardziej znanych amerykańskich pianistów i kompozytorów, który jako pierwszy wprowadził do muzyki symfonicznej elementy jazzu i bluesa. Następnie dołączył Łukasz Trepczyński, który zaprezentował „Mazurek C-Dur” F. Chopina. Muzycy wykonali wspólnie trzecią część „Suity” na dwa fortepiany W. Markiewiczówny. W. Markiewiczówna jest autorską „Abecadła” – najsłynniejszego podręcznika do gry na fortepianie dla najmłodszych. Usłyszeliśmy również „Wariacje nt. Paganiniego” W. Lutosławskiego, który w warszawskich kawiarniach chętnie grywał ten utwór z A. Panufnikiem w latach 40-tych XX w. Wariacje był niezwykle wymagającym technicznie utworem, z którym mierzą się tylko najlepsi pianiści. Warto wspomnieć, że oboje pianistów kończyło katowicką Akademię Muzyczną: kameralistykę u prof. Reginy Michalak, natomiast fortepian: A. Czaicka u prof. A. Świtały, a Ł. Trepczyński u prof. A. Jasińskiego.

Młodzi melomani z klas 1-3 raciborskich szkół podstawowych usłyszeli również słynne „Libertango” A. Piazolli, który oryginalnie wykonywany był na bandoneonie (rodzaju akordeonu). A. Piazolla wprowadził do muzyki poważnej tango wprost z ulic Buenos Aires. Utwór ten wykonali uczniowie PSM przygotowani przez E. Włosek-Żurawiecką: Wiktoria Groeger i Piotr Rutko. Na koniec wybrzmiała niezwykle energetyczna i żywiołowa „Brasileira” z suity scaramouche D. Millhaud’a - Francuza, który przebywając na placówce w Brazylii tak zachwycił się tamtejsza muzyką, że stworzył powyższy utwór.

I tym koncertem zakończyliśmy sezon koncertów umuzykalniających 2021/2022. Przypomnijmy, że koncerty są realizowane od 40 lat nieprzerwanie przez Franciszka Borysowicza, który je nie tylko prowadzi, ale również dobiera repertuar, zaprasza muzyków i promuje wśród raciborskich szkół. Koncerty odbywają się raz w miesiącu w Raciborskim Centrum Kultury na sali widowiskowej w trzech wydaniach jednego dnia, by jak najwięcej młodych melomanów mogło z nich skorzystać. Jak przyznał pan Franciszek, pomysł na tego typu wydarzenie zrodził mu się gdy był na studiach w Warszawie. Zajęcia umuzykalniające w podobnej formule prowadziła wówczas Jadwiga Mackiewicz w Filharmonii Warszawskiej.

Podczas finałowego koncertu w ubiegłym tygodniu można było zauważyć z jaką uwagą dzieci słuchały prezentowanej muzyki, jak były zaangażowane w udzielane odpowiedzi na zadane pytania, jak doskonale poradziły sobie z zadaniem przekazywania misia w rytm muzyki do niełatwych wariacji nt. Paganiniego i jak pięknie na koniec dziękowały zarówno wykonawcom jak i panu Franciszkowi.

Serdecznie gratulujemy takiego finału koncertów umuzykalniających i zapraszamy za rok!

źróło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].