Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Straszydło z Raciborza przyciąga kolejnych eksploratorów. "Trudno znaleźć w Polsce podobny szpital"

12.02.2021 18:50 | 3 komentarze | żet

Mieszkaniec naszego regionu, Paweł Broża z Czyżowic, jest pod wielkim wrażeniem opuszczonego szpitala przy ul. Bema w Raciborzu. W rozmowie z Nowinami opowiada o tym jak eksploracja stała się jego pasją.

Straszydło z Raciborza przyciąga kolejnych eksploratorów. "Trudno znaleźć w Polsce podobny szpital"
Paweł Broża z Czyżowic przed dawnym szpitalem w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Paweł Broża na co dzień pracuje w kopalni, ale w czasie wolnym zajmuje się eksploracją opuszczonych miejsc. W rozmowie z Nowinami przyznaje, że choć na poważnie zajął się tym rok temu, to zainteresowanie eksploracją przejawiał już jako dziecko.

- Pamiętam, jak w wieku 13 lat wykonałem moje pierwsze zdjęcie, jeszcze czarno-białym aparatem. To było zdjęcie nieczynnego domku letniskowego. Niektórzy zastanawiali się, dlaczego fotografuję coś brzydkiego, ale dla mnie to było coś innego, ciekawego - wspomina czyżowianian.

Eksplorator przyznaje, że dotychczas największe wrażenie wywarł na nim dawny szpital w Raciborzu. - Mogę szczerze powiedzieć, że trudno znaleźć w Polsce podobny szpital. Pamiętam uczucie towarzyszące mi, gdy wchodziłem do jednego z pomieszczeń. Zastałem tam łuki w stylu neogotyckim, z sufitu zwisała stara lampa szpitalna - mówi.

Zdjęcie nieistniejacego już domu w Radlinie, które jak w soczewce pokazuje piękno eksploracji (fot. arch. P. Broży).

Czyżowianin z zainteresowaniem wspomina również pewien opuszczony dom w Radlinie. - Wchodząc do niego z kolegą nie spodziewaliśmy się niczego specjalnego. Ale gdy weszliśmy do salonu, naszym oczom ukazały się ogromne sofy i sprzęt grający... oplecione pajęczynami. Niestety, dom został już zburzony. Pozostały tylko zdjęcia i film na moim kanale (Urbex Forgotten by Time - kliknij TUTAJ), na który serdecznie zapraszam - dodaje P. Broża.

Na koniec dwa słowa wyjaśnienia co do tytułu artykułu. "Straszydło" odnosi się do stanu budynku przy Bema ul. Bema w Raciborzu, który od kilkunastu lat popada w ruinę, nie zaś do jego walorów architektonicznych - te bronią się same, nawet w tak opłakanych okolicznościach.