Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Instalacja fotowoltaiczna zimą

Zima to czas powracających pytań, które dotyczą instalacji fotowoltaicznych. Wokół nich krąży wiele mitów, począwszy od tego, iż moduły, ze względu na niski stopień nasłonecznienia i ujemnej temperatury, nie będą prawidłowo działać. Poniekąd to prawda - instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny, a jej działanie uzależnione jest od stopnia działania promieni słonecznych. Zatem instalacja inną wydajność będzie miała latem, zaś inną zimą. Jak się okazuje, niskie temperatury w żadnym stopniu nie zmniejszają zysków instalacji, a wręcz je podnoszą. W jaki sposób? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

Instalacja fotowoltaiczna zimą

Wydajność paneli słonecznych w zimie

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne. Oczywiście, najwięcej energii elektrycznej moduły produkują w miesiącach letnich. Dzieje się tak ze względu na znacznie dłuższe dni oraz zwiększoną ilość promieniowania słonecznego. Z kolei zimą problem stanowi krótki czas pomiędzy wschodem a zachodem słońca, jak również częste zachmurzenia. Wbrew pozorom panujące w tym okresie niskie temperatury korzystnie wpływają na działanie modułów fotowoltaicznych, zwiększając ich moc oraz napięcie. Natomiast wysoka temperatura ma negatywny wpływ na te elementy. Jak to możliwe? Wraz ze wzrostem temperatury zwiększają się drgania sieci ogniw fotowoltaicznych tworzących moduł. Drgania te zaburzają prawidłowy przepływ elektronów, a tym samym obniżają sprawność paneli fotowoltaicznych. Spadek temperatury powoduje, że drgania te są znacznie mniejsze, dzięki czemu ruch elektronów staje się uporządkowany, co bezwzględnie sprzyja uzyskiwaniu wysokich osiągów. Z uwagi na to panele fotowoltaiczne wyprodukują dla nas zdecydowanie więcej energii w słoneczne, lecz nieco bardziej chłodniejsze dni, kiedy temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Eko Idea.

Warunki atmosferyczne a działanie paneli fotowoltaicznych

Na efektywne działanie paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym wpływa nie tylko stopień nasłonecznienia i temperatura. Wiele zależy także od warunków atmosferycznych. Na wydajne działanie instalacji fotowoltaicznej wpływa między innymi wiatr, który chłodzi nagrzewające się moduły. Jednak, aby silny wiatr nie wyrządził szkód, warto zadbać o odpowiedni dobór systemu mocowań paneli fotowoltaicznych i ich montaż. Prawidłowo zamontowana konstrukcja zapewni trwałość i bezpieczeństwo całej instalacji. Istotne jest także umieszczenie paneli w odległości około 10 cm od dachu, dzięki czemu będzie zapewniony swobodny przepływ powietrza z tyłu paneli. Dodatkowo, pozwoli to na obniżenie temperatury ogniw. W okresie zimowym zalegająca warstwa śniegu może ograniczyć promieniowanie słoneczne, przez co panele fotowoltaiczne nie będą mogły działać prawidłowo. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio zamontowana konstrukcja wsporcza. Montując panele pod kątem 35 stopni możemy mieć pewność, że śnieg będzie skutecznie osuwał się po ich powierzchni. Montaż najlepiej powierzyć firmie zajmującej się sprzedażą energii elektrycznej, posiadającej w swojej ofercie pakiet instalacji fotowoltaicznej.

Ile prądu wytwarzają panele fotowoltaiczne w zimie?

Wydajność paneli słonecznych określana jest w kilowatogodzinach/1 kilowat mocy zainstalowanej. W najbardziej gorące, słoneczne miesiące ilość wytwarzanej energii może oscylować nawet w granicach 180 kWh/1 kWp, podczas gdy w chłodniejszym okresie natężenie spada do 60 kWh. Najmniejsze uzyski energii elektrycznej zauważalne są w miesiącach tj . grudzień oraz styczeń, kiedy jest najmniejsza ilość promieniowania słonecznego. Warto wspomnieć również o czynniku, który ma największy wpływ na inwestycje w panele słoneczne. To całoroczny, ogólny bilans energetyczny. Pamiętajmy, że w czasie pochmurnych dni braki energii pobierane są z sieci, natomiast w te bardziej słoneczne, nadmiar jest do niej przesyłany. Fotowoltaika w zimie wciąż się opłaca, bowiem istnieje możliwość odbierania w zimie nadwyżek w postaci upustu na energię od dostawcy. Oznacza to sporo oszczędności dla inwestora oraz wspieranie rozwoju przez cały rok.

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

  • Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy samodzielnie wytworzyć część energii elektrycznej w naszym domu.
  • Ogniwa fotowoltaiczne w istotny sposób zmniejszają zużycie paliw nieodnawialnych oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
  • Właściciel ponosi mniejsze wydatki za zużytą energię elektryczną oraz uniezależnia się od coraz droższych dostaw z sieci elektroenergetycznej.
  • Instalacja fotowoltaiczna, którą cechuje niezawodna sprawność i wydajność, produkuje energię elektryczną w sposób bezobsługowy.
  • Instalując panele fotowoltaiczne zwiększamy wartość swojej nieruchomości, co ma szczególne znaczenie podczas jej sprzedaży czy wynajmu.

Podsumowanie

Chociaż zimy w Polsce bywają coraz łagodniejsze, w niektórych rejonach naszego kraju śnieg może utrzymywać się nawet przez 100 dni w roku. Jednym z najpowszechniejszych mitów w dziedzinie, jaką jest fotowoltaika jest przeświadczenie, że zimą instalacje nie działają. Energię ze słońca możemy czerpać cały rok. Wprawdzie, zimą nasza instalacja wyprodukuje nieco mniej energii, niż w okresie letnim, jednak niskie temperatury sprzyjają modułom fotowoltaicznym. Ponadto, nadwyżki energii elektryczne wyprodukowane latem mogą być magazynowane lub oddawane do sieci energetycznej i odbierane w okresie zimowym.

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LewackiGrantNaukowy (87.205. * .76) 23.12.2019 15:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Ponadto, nadwyżki energii elektryczne wyprodukowane latem mogą być magazynowane..." - czy autor to opatentował? Bo jeśli nie, to krezusem nie zostanie.

~realista1432 (5.173. * .216) 23.12.2019 13:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zimą i jesienią foto instalacja W POLSCE działa słabo nie przez temperaturę,
ale dlatego że JEST MAŁO SŁOŃCA, Polska to nie Egipt ani nawet Grecja czy Chorwacja.
Jak się trafi piękny słoneczny choć mroźny dzień, to panel będzie działał bardzo dobrze .........ale krótko, bo jesienią, zimą, dni są krótkie, noce długie.

Odkrycie na miarę Nobla, jak jest mało słońca, to panele słoneczne działają słabo, a jaka w Polsce jest najczęściej pogoda, to wystarczy wyjrzeć za okno. Ile w Listopadzie, Grudniu mieliście pięknych słonecznych dni ?