Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Rekordowe zainteresowanie Raciborskim Festiwalem Podróżniczym Wiatraki [ZDJĘCIA]

27.10.2017 10:20 | 0 komentarzy | żet

Znani podróżnicy opowiedzą o praktycznych aspektach wypraw do egzotycznych krain, podzielą się swoimi doświadczeniami, pokażą zdjęcia i filmy z odległych zakątków świata.

Rekordowe zainteresowanie Raciborskim Festiwalem Podróżniczym Wiatraki [ZDJĘCIA]
Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczniów z Raciborza i powiatu raciborskiego. Bilety na blok szkolny zostały wyprzedane trzy dni temu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Impreza od lat podzielona jest na piątkowy blok szkolny oraz weekendową część zasadniczą. Popularność Wiatraków rośnie z roku na rok. Najlepiej świadczy o tym fakt, że już trzy dni temu zabrakło biletów na pierwszą część festiwalu dla szkół. - W tym roku nawet nie musieliśmy wysyłać reklam do szkół. Zanim zdążyliśmy je wydrukować, 3/4 miejsc było już zajęte - mówi Dawid Wacławczyk, organizator festiwalu.

D. Wacławczyk przyznaje, że w przeszłości bloki szkolne miały charakter zbliżony do amatorskiego, dzisiaj o swoich podróżach opowiadają znane postacie. - Monika Witkowska, Piotrek Horzela, Robert Gondek - to są pierwszoligowe nazwiska, autorzy książek, osoby bardzo doświadczone. Już wiem, że za rok będziemy musieli zrobić dwa dni bloku szkolnego, czyli czwartek i piątek dla szkół, sobota i niedziela dla gości - dodaje D. Wacławczyk.

W piątkowy poranek (27.10.2017) jako pierwszy o swoich podróżach opowiedział Robert Gondek. Do tej pory udało mu się wspiąć na najwyższe szczyty Afryki. W przyszłości zamierza zdobyć najwyższe góry w każdym afrykańskim państwie. - To może być projekt na całe życie - przyznaje R. Gondek.

W sobotnie popołudnie zaplanowano otwarcie części zasadniczej festiwalu. Dawid Wacławczyk zwraca uwagę na spotkanie z Markiem Arcimowiczem. - To jest człowiek, który stoi za obiektywem National Geographic oraz produkcjami Martyny Wojciechowskiej. Bez dwóch zdań jest jednym z najlepszych fotografów w Polsce, który jednocześnie się wspina, podróżuje i jest odkrywcą - mówi D. Wacławczyk. Ponadto poleca spotkania z Moniką Witkowską oraz himalaistą Piotrem Pustelnikiem, który w swoich opowieściach o podróżach zwraca również uwagę na ich duchowy wymiar.

- Bardzo ciekawe będzie spotkanie z Marcinem Mamoniem, dziennikarzem porwanym przez Al-Kaidę. Postaramy się dojść do głębi tego, co się dzieje w Syrii. Mamy na rynku wielu dziennikarzy, którzy mają bardzo wysokie ego i robią reportaże o Syrii nie będąc w Syrii, nie mając większego pojęcia o islamie i tej kulturze. Zaczynają nas straszyć. Mi się to bardzo nie podoba. Mamoń - pomimo tego że był porwany przez Al-Kaidę, wiele lat spędził w towarzystwie dżihadystów i bojowników - zdaje się rozumień ten świat. Wcale nim nie straszy, tylko go przedstawia, bo taka jest rola reportera - mówi Wacławczyk.


Zobacz również:

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.