Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Kultura

Kwiat raciborszczyzny. Oto laureaci nagrody Mieszko A.D. 2016

29.01.2017 18:45 | 0 komentarzy | żet

Ks. Adrian Bombelek (kultura), Tomasz Kuryłowicz (dziedzina społeczna), Browar Zamkowy (promocja), Zbigniew Woźniak (całokształt) oraz Wiesława Bochynek (całokształt) to laureaci przyznawanej przez powiat raciborski nagrody. W niedzielę 29 stycznia w Rzuchowie odbyła się uroczysta gala nagrody Mieszko A.D. 2016. Poniżej sylwetki kandydatów. Więcej zdjęć wkrótce.

Kwiat raciborszczyzny. Oto laureaci nagrody Mieszko A.D. 2016
Laureaci nagrody Mieszko A.D. 2016: ks. Adrian Bombelek, Zbigniew Woźniak, Tomasz Kuryłowicz, Wiesława Bochynek, Jerzy Łazarczyk (Browar Zamkowy Racibórz)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ks. Adrian Bombelek (dziedzina kultury) - dziekan Dekanatu Raciborskiego. Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Raciborzu. Wielki społecznik i animator życia kulturalnego. Pierwszy dekretowany duszpasterz motocyklistów. Inicjator i współorganizator corocznego przemarszu Orszaku Trzech Króli – wydarzenia skupiającego grono około dwóch tysięcy osób. Główny organizator uznanego corocznego Koncertu Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Organizator, wpisującego się w uroczystości kanonizacji Jana Pawła II, Koncertu Papieskiego. Opiekun i wychowawca dzieci i młodzieży. Współorganizator z Radą Parafialną pielgrzymek, festynów i dożynek parafialnych oraz obchodów Dnia Świętego Marcina. Współorganizator i koncelebrans uroczystej Mszy Świętej na Wawelu odprawionej przez Metropolitę Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza za mieszkańców ziemi raciborskiej na wspomnienie 800-lecia śmierci władcy raciborskiego i krakowskiego księcia Mieszka IV Laskonogiego.

Tomasz Kuryłowicz (dziedzina społeczna) - laureat to wolontariusz i społecznik. Swój wolny czas i niespożytą energię wykorzystuje by pomagać innym. Jest wolontariuszem akcji „Szlachetna paczka”; w ostatniej edycji był jej liderem. Corocznie kwestuje w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, jest stałym uczestnikiem licytacji. W ramach fundacji Doktor Clown niesie małym pacjentom w oddziałach szpitalnych wspaniałą terapię śmiechem. Zanim sformalizował swoje aktywności w zakresie wolontariatu wspierał materialnie domy dziecka. Nie odmawia pomocy potrzebującym. Gościł pod swoim dachem i pomógł w powrocie do domu w Afryce słynnej raciborskiej piłkarce. Jego dotychczasowe zaangażowanie w ideę krzewienia wolontariatu doceniło miasto Racibórz przyznając mu tytuł Wolontariusza Roku. Tomasz Kuryłowicz aktywizuje sąsiadów, jest inicjatorem potrzebnych społecznie akcji w swoim małym lokalnym środowisku. Doprowadził między innymi do budowy placu zabaw na swoim osiedlu. Jego najnowszą koncepcją jest poszerzenie oferty mini zoo w Arboretum Bramy Morawskiej o zagrodę zwierząt gospodarskich.

Browar Zamkowy Sp. z o.o w Raciborzu (dziedzina promocji) - pod tą nazwą firma funkcjonuje od 2010 r. kultywując raciborskie tradycje piwowarskie sięgające XVI stulecia. Aktualnie browar to nowoczesna firma zachowująca tradycyjne metody warzenia piwa z zachowaniem technologii zapewniających produkowanym tu kilku gatunkom piwa najwyższą renomę nie tylko w mieście ale w całym kraju a także za granicą. Piwa: Twierdzowe, Raciborskie, Miodowe czy Porter są laureatami znaczących festiwali, targów, konkursów i degustacji. Firma jest zdobywcą wielu branżowych nagród i wyróżnień a lokalnie uhonorowana została Filarem Ziemi Raciborskiej. Browar prowadzi działalność charytatywną i wspiera finansowo wiele lokalnych przedsięwzięć. W ubiegłym roku był też współproducentem filmu poświęconego działalności Fundacji Kardiochirurgii profesora Religi a w trosce o przywrócenie świetności historycznej odrestaurował piękne wnętrze dziewiętnastowiecznej warzelni aranżując tu – głównie z myślą o zwiedzających - salę degustacyjną. Wyznając dewizę; „My piwo tworzymy, inni je produkują” jest kreatorem rozpoznawalnej powszechnie raciborskiej marki.

Zbigniew Woźniak (całokształt dzialalności) - właściciel pałacu w Wojnowicach – dziewiętnastowiecznej rezydencji, którą uratował od degradacji, co więcej odrestaurował a w jej wnętrzach stworzył ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną. Ponad dziesięć lat temu zainaugurował nowe życie pałacu udostępniając jego wnętrza i otaczający go park mieszkańcom i turystom. Obiekt stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych wizytówek Raciborszczyzny. Powstałe tu muzeum wsi dawnej i muzeum horroru cieszą się ciągłym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Kompleks pałacowo - parkowy jest także miejscem wielu plenerów malarskich oraz imprez naukowych i kulturalnych. Zbigniew Woźniak jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Pałac w Wojnowicach – wczoraj dziś i jutro”, którego celem jest propagowanie wartości historycznych i kulturowych oraz kreowanie przyszłego wizerunku tego obiektu. Za ratowanie dziedzictwa narodowego jakim jest wojnowicki pałac i działalność charytatywną uhonorowany został Orderem Świętego Stanisława Pierwszej Klasy. Jest też wyróżniony Filarem Ziemi Raciborskiej. Jest także autorem kilku wydawnictw; między innymi powieści sensacyjnej „Oko zła” i zbioru satyrycznych wierszy zatytułowanego

„W zwierciadle satyry”. Od lat prowadzi szeroką działalność charytatywną; między innymi wspiera raciborski CRON, sponsoruje plenery, spektakle warsztaty, spotkania, sesje, udostępnia obiekt dla potrzeb różnych twórców, występuje w „Gwiazdce serc”, pisze teksty dla „Teatru na zamku”. Aby zapewnić współfinansowanie swoich zamierzeń, zrealizował już kilka programów grantowych; jeden z nich – pod patronatem starosty raciborskiego - umożliwił wydanie we współautorstwie z dr Kornelią Lach książki „Hassermany, klekanice i inne stwory … podania ludowe na polsko – czeskim pograniczu”.

Wiesława Bochynek (nagroda specjalna) - od prawie ćwierćwiecza związana jest z Domem Kultury w Kobyli. Od dziesięciu lat jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Przewodnią ideą jej życia jest praca z ludźmi i dla ludzi. Znajduje to odzwierciedlenie głównie w różnorakich inicjatywach kulturalnych ale także społecznych i zdrowotnych. Na wszystkich tych polach – wykorzystując odpowiednie predyspozycje i ogromną charyzmę - z powodzeniem aktywizuje do pracy i integruje w działaniu nie tylko najbliższych współpracowników ale także lokalną społeczność. Jednak szczególną atencją i estymą laureatka darzy dzieci i młodzież starając się – z wielkim powodzeniem – stwarzać dogodne warunki dla rozwijania ich talentów, realizowania zainteresowań i pasji oraz spędzania wolnego czasu. Działania te w znacznym stopniu zapewniają wyrównywanie szans. Skuteczność laureatki zaowocowała też współpracą międzynarodową środowisk twórczych pomiędzy Kornowacem i czeską Vresiną. Pani Wiesława Bochynek realizuje z powodzeniem również działania menedżerskie. Swoją wiedzę nabytą między innymi w Lokalnej Grupie Działania „Lyskor” skutecznie wykorzystuje na trudnym rynku zdobywania źródeł finansowania wszelkiej działalności społecznej. Przykładem tej aktywności jest między innymi realizacja międzynarodowego projektu pod nazwą „Polsko – Czeskie spotkania artystyczne”. Jej staraniem wiele utalentowanych osób mogło zaprezentować się szerzej a dużo ciekawych i wartościowych wydarzeń zewnętrznych mogli u siebie zobaczyć mieszkańcy gminy.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. żet, fot. Nowiny.pl