Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Kultura

Niezwykła artystka spotkała się ze studentami PWSZ w Raciborzu

05.05.2016 06:00 | 0 komentarzy | ż

Dr Joanna Apanowicz „pisze” swoje delikatne, niewielkiego formatu kompozycje w tonie czerni, bieli i szarości. Posługując się tymi kolorami ubarwia swoje kompozycje o „krople” szkła i porcelany, zaprasza do kontemplacji subtelnych, poetyckich, językiem grafiki wyrażonych treści.

Niezwykła artystka spotkała się ze studentami PWSZ w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu rozpoczęła obchody Tygodnia Bibliotek 2016. Hasło tegorocznego święta - „Biblioteka inspiruje” - z pewnością zobowiązuje do ukazania nowej roli bibliotek. Na naszych oczach biblioteki zmieniają swoje oblicze a same biblioteki naukowe przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje. W tym roku postara się również zainspirować Biblioteka PWSZ. Gdyż wydarzeń - szczególnie artystycznych - nie zabraknie.

Obchody rozpoczęło spotkanie z dr Joanną Apanowicz – wykładowcą na Wydziale Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuk i Projektowania w Łodzi. Gościa biblioteki oraz zgromadzonych w Bibliotece studentów kierunku edukacja artystyczna przywitała dyrektor Zenona Mrożek. Nie jest to pierwsze spotkanie artystki z naszym miastem i uczelnią. Wystawę dr Apanowicz pt. „Palimpsesty” można było oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu niemal przez cały kwiecień. Artystka jest również laureatką Nagrody Rektor PWSZ w Raciborzu na „9 Triennale Grafiki Polskiej” organizowanym przez ASP w Katowicach. Tym razem można było podziwiać część jej twórczości. Ekspozycja pt. „Książka artysty jako naturalne pole wypowiedzi interdyscyplinarnej,” którą zaprezentowała w bibliotece, to według słów artystki - poszukiwanie sposobu, pewna unifikacja dla jej późniejszych prac. Towarzysząca prezentacji - bogata kolekcja z cyklu „Książki nienapisanej” - to jej prywatna wizja książki artysty. Dr Apanowicz „pisze” swoje delikatne, niewielkiego formatu kompozycje w tonie czerni, bieli i szarości. Posługując się tymi kolorami ubarwia swoje kompozycje o „krople” szkła i porcelany, zaprasza do kontemplacji subtelnych, poetyckich, językiem grafiki wyrażonych treści. Ekspozycji towarzyszyła prezentacja multimedialna. Jak podkreśla artystka, niezbędne jest rozróżnienie pojęć - książka artystyczna a książka artysty. Książka artysty jest intermedialna, jest polem eksperymentów twórczych, jest wypowiedzią osobistą i wcieleniem w życie antycznej syntezy sztuk, a nie tak jak książka artystyczna produktem „bibliofilskim.” Ukazując różnice oraz drogę artysty do stworzenia własnej koncepcji książki, często nie mającej wiele wspólnego z formą tradycyjną do jakiej przywykliśmy, wskazuje drogę nowych poszukiwań.

Dla studentów edukacji artystycznej była to z pewnością ciekawa lekcja, przede wszystkim lekcja poszukiwań nowej drogi ekspresji, ale i rzadka okazja do dotknięcia niezwykle delikatnych eksponatów „stworzonych” z bibuły japońskiej i porcelany. Tym razem nic nie odgradzało publiczności od dzieła sztuki, jak to zwykle bywa w gablotach oficjalnych wystaw. Więc niewątpliwie biblioteka inspiruje… To jednak jeszcze nie koniec obchodów Tygodnia Bibliotek. Już teraz Biblioteka PWSZ zaprasza na kolejne atrakcje – 10 maja odbędzie się spotkanie z absolwentką uczelni Agnieszką Gogolewską, która nie tylko zaprezentuje swoją wystawę fotografii pt. „Uniesienie” ale przede wszystkim opowie o swojej drodze twórczej i o swoich małych i wielkich sukcesach. Natomiast 12 maja po raz drugi Biblioteka będzie gościć dr Joannę Kapicę-Curzytek, tym razem z wykładem pt. „Strony wielokulturowości. Spotkania kultur w literaturze”.

Tekst: mgr Dorota Mucha
Zdjęcia: Samanta Pieczka FOTON, Patrycja Piechula FOTON