Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Kultura

Pierwszy tego lata koncert w Parku Roth za nami. "Mamy taką zdolną młodzież!"

29.06.2015 11:27 | 0 komentarzy | żet

Tegoroczny cykl tradycyjnych koncertów letnich w Parku Roth rozpoczął koncert zespołu wokalnego "Perspektywa" oraz Młodzieżowej Orkiestry RCK.

Pierwszy tego lata koncert w Parku Roth za nami. "Mamy taką zdolną młodzież!"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Mamy taką zdolną młodzież! - zachwycała się pani Grażyna, która o koncertach letnich w ulubionym parku pamięta co roku. "Perspektywa" działa od ośmiu lat w Raciborskim Centrum Kultury. Na repertuar składają się utwory polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej.  - Młodzież jest fantastyczna. W 2012 roku powstała grupa dziecięca, a od października 2013 roku działają trzy grupy: młodsza, średnia i najstarsza. Przekrój wiekowy jest spory, więc i praca ciekawa - mówiła Alicja Ploch-Burda, prowadząca zespół. - W parku wystąpiła głównie grupa dziecięca, starsze dziewczyny już na wakacjach - uśmiechała się instruktorka.

Dziewczyny z "Perspektywy" na próbach spotykają się co tydzień. - Atmosfera jest rodzinna, dogadujemy się ze sobą bez problemów - mówiły Wiktoria Krzyżek i Wiktoria Zagrobelny. Zespół bierze udział w licznych koncertach, konkursach oraz festiwalach, na których odnosi sukcesy. - Przed wyjazdem zawsze bardzo się staramy, solidnie ćwiczymy, dajemy z siebie wszystko. No i jest super, bo zdobywamy nagrody -  cieszą się wokalistki.

W Parku Roth wystąpiła także Młodzieżowa Orkiestra Raciborskiego Centrum Kultury. Grupa młodych instrumentalistów z dyrygentem Henrykiem Krótkim na czele proponuje widowni muzykę w stylu big-bandów, znane i lubiane utwory muzyki rozrywkowej, musicalowej i klasycznej, polskich i zagranicznych wykonawców.

- Jest rozwój. Niektórzy rozwijają się tak, że idą jak przecinak! - uśmiechał się szef orkiestry Henryk Krótki. - Oczywiście, ponieważ młodzież dorasta, wyjeżdża na studia, więc naturalne jest, że skład orkiestry się zmienia, niektórzy odchodzą, inni przychodzą, ale staramy się utrzymać skład i poziom - mówił. Orkiestra działa w RCK od 2012 roku.

O grze w orkiestrze RCK marzy Alek Reszka. - Przyszedłem tu, żeby posłuchać jak grają. Słyszałem, że są super. Chciałbym się dostać do orkiestry - przyznał chłopak. Sam od kilku lat gra na trąbce.

Tymczasem w najbliższą niedzielę 5 lipca o godz. 17.00 odbędzie się koncert Artura Thomasa. Jest prekursorem profesjonalnej gry na Fletni Pana w Polsce. Jego repertuar pod nazwą "muzyka klimatu" trafia w gusta słuchaczy w różnym wieku, gdyż obejmuje standardy światowe, muzykę klasyczną i utwory kościelne.

Ważna informacja - zmieniła się pora letnich koncertów. Wszystkie odbywać się będą tak jak do tej pory w niedziele, ale nie o godz. 16.00, a 17.00. Na wszystkie wstęp jest oczywiście wolny.

źródło: RCK