Wtorek, 19 listopada 2019

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Kultura

Zobacz co potrafią uczniowie Liceum Plastycznego w Raciborzu [ZDJĘCIA]

03.03.2015 15:11 | 0 komentarzy | ż, (q)

Fascynujący świat technik graficznych odkrywa niemal każdego dnia młodzież kształcącą się w tym kierunku w raciborskim liceum plastycznym.

Zobacz co potrafią uczniowie Liceum Plastycznego w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Linoryt to jedna z technik druku wypukłego. Polega na żłobieniu w stosunkowo miękkim materiale, jakim jest linoleum, rowków, dzięki czemu wydobywa się rysunek z matrycy. Ta technika druku pozwala obejść się bez prasy drukarskiej, co z kolei pozwala pracować w warunkach domowych.

- Wielu uczniów wybrało tę technikę ze względu na łatwość produkcji gotowych odbitek. Nie muszą czekać aż zwolni się miejsce przy prasie drukarskiej, lecz samodzielnie odbijają rysunek na papierze graficznym. Kolejną zaletą jest to, że matryca może być wykorzystywana dziesiątki, albo setki razy - mówi Michał Sitek, który przekazuje swoją wiedzę uczniom Liceum Plastycznego w Raciborzu. Dzieje się tak dlatego, że wykonywanie odbitek pod prasą co najmniej 10 krotnie skraca żywotność matryc, powodując jej zgniatanie pod olbrzymim ciężarem stalowych walców - dodaje.

Autorem dołączonych do artykułu prac jest Katarzyna Kubina, uczennica IV Liceum Plastycznego w Raciborzu.

Więcej informacji na temat technik graficznych będzie można uzyskać podczas Dni Otwartych Liceum Plastycznego, organizowanych w drugiej połowie marca.