Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Kultura

Obiektywnie Śląskie: najlepsze fotoreportaże o Śląsku

22.10.2014 08:41 | 0 komentarzy | ż

Na wystawie nie zabrakło także wyróżnionych fotoreportaży m.in. cyklu „Człowiek” Jerzego Oślizłego, który fotografował mieszkańców Raciborza

Obiektywnie Śląskie: najlepsze fotoreportaże o Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilkadziesiąt fotoreportaży przedstawiających Śląsk można zobaczyć na specjalnej wystawie w Silesia City Center. Znalazły się na niej nagrodzone i wyróżnione prace w konkursie „obiektywnie śląskie”. Grand Prix tegorocznej edycji w kategorii fotoreportaż trafił do Bartka Barczyka za fotoreportaż „Inny Śląsk”.

Wybrane miejsca na Śląsku jako teatralna scena, Wojciech Kilar w ostatnich latach życia, ludwisarnia Felczyńskich we wsi Taciszów - to tylko niektóre z tematów fotoreportaży jakie do 3 listopada można oglądać w Silesia City Center. Wystawa „obiektywnie śląskie” prezentuje prace 7 fotografików nagrodzonych w 5. edycji konkursu o tej samej nazwie.

Są wśród nich zdjęcia zwycięzcy Grand Prix i II miejsca - Bartka Barczyka - cykl „Inny Śląsk” oraz „Kilar”, prace Malwiny Porębskiej, nagrodzonej I miejscem za fotoreportaż „Księżycowy Marcel” oraz fotoreportaż „Tajemnice dzwonów” Marcina Urbanowicza poświęcony procesowi powstawania dzwonów oraz ludwisarzom.

Na wystawie nie zabrakło także wyróżnionych fotoreportaży m.in. cyklu „Człowiek” Jerzego Oslizłego, który fotografował mieszkańców Raciborza, cyklu „Upadający przemysł” Pawła Trepki o pozostałościach śląskiego przemysłu włókienniczego, cementowego, papierniczego i koksowniczego, a także fotoreportażu „Papież” - Jarosława Respondka o montażu największej na świecie figury Jana Pawła II w Parku Miniatur Sakralnych.

Na tegoroczną, 5. Edycję konkursu napłynęło ponad 218 prac konkursowych: 191  fotoreportaży (1199 zdjęć), 14 filmów konkursowych i 12 fotokastów. - Ta wystawa to niesamowita wizja kontrastowego Śląska, dziwnego, przerażającego i  z poczuciem humoru. Z jednej strony możemy zobaczyć ginący krajobraz, tak charakterystyczny dla regionu, z drugiej coś nowego, co rodzi się na jego miejscu. To dokumentacja życia żywego organizmu, jakim jest nasz region - mówi o wystawie Ewa Marcinek z Silesia City Center, która gości wystawę.

źródło: Silesia Center