Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z rówieśnikami europejskich szkół ratują planetę

Gimnazjum im. majora pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach rozpoczęło jako pierwsza szkoła w gminie współpracę europejską w ramach programu Comenius – Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół, przewidzianego na dwa lata 2012–2014. W projekcie biorą udział także szkoły m.in. z Turcji, Grecji, Francji.

Z rówieśnikami europejskich szkół ratują planetę

 

Gimnazjum wcześniej współpracowało ze szkołami europejskimi w ramach programu eTwinning.

W projekcie  Comeniusa zatytułowanym  „Today, Blue Planet, but tomorrow?”czyli „Dzisiaj, Niebieska Planeta, ale jutro?” uczestniczy  8 szkół. Są to szkoły średnie z Turcji, Hiszpanii i Francji, szkoły podstawowe z Portugalii i Węgier oraz gimnazja z Gracji i Włoch. – Temat projektu dotyczy wody. Projekt będzie się skupiał na zadaniach wykonywanych w szkole, w domu, na zajęciach pozalekcyjnych oraz na wyjazdach zagranicznych nauczycieli i uczniów do szkół partnerskich. Wszystkie zadania mają uświadomić uczniom, nauczycielom oraz lokalnej społeczności znaczenie wody oraz konieczność ochrony naturalnego środowiska – informuje Alicja Postawka, koordynator programu Comenius w lyseckim gimnazjum. – Ponadto uczniowie i nauczyciele będą mieć okazję  poprawić swoje umiejętności w zakresie technik komputerowych oraz językowych kompetencji, szczególnie  umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, ale także w językach narodowych partnerskich szkół.

Pozwiedzają Europę

W listopadzie ubiegłego roku grupa nauczycieli ze wszystkich szkół partnerskich odwiedziła szkołę partnerską  w Istambule. Gimnazjum w Lyskach  reprezentowało 3 nauczycieli:  dyrektor Aleksandra Szymura, szkolny koordynator projektu Alicja Postawka oraz nauczyciel języka  angielskiego,  Małgorzata Tulec. W czasie wizyty nauczyciele omawiali zadania, terminy realizacji tych zadań oraz inne szczegóły związane z realizacją projektu. Uczniowie wszystkich szkół  będą przygotowywać zadania zgodnie z projektem w swoich szkołach, a następnie część z nich wraz nauczycielami wybierze się do szkół partnerskich. Efekty ich prac zostaną też wysłane drogą elektroniczną. Dzięki Comeniusowi uczniowie z Lysek odwiedzą w marcu Węgry, w maju Portugalię, a w styczniu 2014 r. Francję. Lyski także odwiedzi grupa uczniów z europejskich placówek. Wizyta będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Pracują pełną parą

Do tej pory uczniowie zaangażowani w projekt wykonali już trzy powierzone im zadania. Pierwszym z nich było wykonanie loga projektu. W Gimnazjum w Lyskach w zadaniu na wykonanie loga wzięli wszyscy uczniowie klas trzecich oraz uczniowie klasy II c. Uczniowie klas trzecich przygotowywali logo na zajęciach artystycznych, zaś uczniowie klasy II c wykonywali ćwiczenie w domu i na zajęciach pozalekcyjnych. Jury oceniło prace i wybrało 3 najlepsze. Logo projektu zostało wybrane spośród 24 prac przez uczniów krajów partnerskich. Zwyciężyło logo wykonane przez uczennicę szkoły hiszpańskiej. Drugim wykonanym zadaniem w Lyskach było przeprowadzenie ankiety o wodzie. Na 15 pytań odpowiadali uczniowie. Miało to na celu sprawdzenie ich znajomości tematyki znaczenia wody dla człowieka czy np. jej oszczędzania. Ostatnim zadaniem, którego uczniowie i nauczyciele podjęli się w grudniu było zwiedzenie oczyszczalni ścieków w Suminie. Uczennice wraz z nauczycielką chemii poznawały pracę oczyszczalni ścieków, budowę i znaczenie tego zakładu. Pracownicy oczyszczalni przedstawili  cele oraz znaczenie oczyszczalni. Wizyta w oczyszczalni została zarejestrowana kamerą video i może w przyszłości posłużyć jako pomoc w nauczaniu lekcji chemii.

Alicja Postawka, (ska)

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ra 7 (85.216. * .171) 02.02.2013 20:25
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

a moze porozmawic o zanieczyszeniach srodowiska poprzez geoinzynierie pogody czyli manipulacje pogody i wynikajacej z tego zatrucie powietrza, wody i gleby , aircrap kropka org, film na you tube "co sie rozpyla po swiecie""What in the world are they spraying