Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na co Mszana wykorzysta 10 mln zł z Polskiego Ładu?

Poprawa bezpieczeństwa i stworzenie lepszych warunków do rozwoju i nauki dzieci przedszkolnych i szkolnych, ale także modernizacja przestrzeni publicznej usytuowanej wokół wielofunkcyjnego budynku. Gmina Mszana ma cel, w jaki sposób wykorzystać pieniądze pozyskane z Polskiego Ładu.

Na co Mszana wykorzysta 10 mln zł z Polskiego Ładu?
Na termomodernizację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi wraz z jego remontem gmina pozyskała 7,45 mln zł.

Gmina Mszana w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych otrzymała łącznie 10 mln zł na dwa zadanie. Są to: termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi wraz z remontem ora zagospodarowanie terenu centrum Mszany w celu poprawy dostępności do infrastruktury społecznej.

Aby wyrównać szanse uczniów

Na termomodernizację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi wraz z remontem gmina pozyskała 7,45 mln zł. Jak tłumaczy nam Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie, celem tego zadania jest poprawa bezpieczeństwa i stworzenie lepszych warunków do rozwoju i nauki dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dzięki temu wyrównane mają być szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. - Dodatkowym celem, jaki gmina chce osiągnąć realizując tę inwestycję, to poprawa efektywności energetycznej w kolejnym budynku użyteczności publicznej, a tym samym poprawa jakości powietrza w trosce o środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców - informuje nas Mirosława Książek-Rduch.

Upamiętnią setną rocznicę Powrotu Śląska do Macierzy

Na drugie zadanie, czyli zagospodarowanie terenu centrum Mszany w celu poprawy dostępności do infrastruktury społecznej gmina pozyskała 2,55 mln zł. - Celem zadania jest stworzenie lepszych warunków sprzyjających zaspokajaniu potrzeb i zwiększaniu integracji społeczności lokalnej poprzez modernizację przestrzeni publicznej usytuowanej wokół wielofunkcyjnego budynku w centrum Mszany - wyjaśnia nam Książek-Rduch zwracając uwagę, że swoje siedziby mają tam przedszkole, ośrodek zdrowia, urząd gminy, poczta oraz bank. W budynku pełnione są również dyżury pracowników OPS, psychologa, doradcy rolniczego. - Teren ten znajduje się w samym centrum wsi i wraz z parkiem, kościołem i terenem Gminnego Ośrodka Kultury stanowi centrum życia społecznego mieszkańców. Zadanie obejmuje budowę dróg komunikacyjnych wraz z odwodnieniem, ciągów pieszych, budowę miejsc postojowych, muru oporowego, nasadzenia zieleni oraz modernizację oświetlenia zewnętrznego - tłumaczy Mirosława Książek-Rduch. Zaplanowano również budowę skweru rekreacyjnego wraz z elementami pamiątkowymi, upamiętniającymi setną rocznicę Powrotu Śląska do Macierzy.

Gmina zdecydowana realizować zadania

Realizacja obydwu zadań jest planowana w okresie powyżej roku. Gmina na ogłoszenie przetargów i podpisanie umów z wykonawcami inwestycji będzie miała 6 miesięcy, od momentu otrzymania promesy na dofinansowanie. Zapytaliśmy kierownictwo urzędu, czy przedsięwzięcia mogą być zagrożone z powodu obecnej sytuacji ekonomicznej w tym wzroście cen. - Każde zadanie związane z budową lub remontem jest trudne, ostatnio coraz trudniejsze, ale z tego powodu my nie możemy rezygnować z ich podejmowania. Mamy nadzieję, że i te zaplanowane działania uda się zrealizować. Trudna będzie zwłaszcza termomodernizacja szkoły w Połomi, ale mamy już doświadczenie podobnej inwestycji w Mszanie, którą udało się przeprowadzić mimo trwającego roku szkolnego i dziś cieszymy się z nowoczesnej szkoły - mówi nam wójt Mirosław Szymanek.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].