Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na ten moment czekano w Kuźni Raciborskiej niemal rok. Nowy radny złożył ślubowanie [ZDJĘCIA]

Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej na powrót liczy 15 członków. Nowo wybrany przedstawiciel mieszkańców złożył już ślubowanie, w efekcie rada może pracować w pełnym składzie. – Postanowiłem ubiegać się o mandat radnego, aby mocniej zaangażować się na rzecz gminy – mówi Mateusz Kot.

Na ten moment czekano w Kuźni Raciborskiej niemal rok. Nowy radny złożył ślubowanie [ZDJĘCIA]
Mateusz Kot - nowy radny Kuźni Raciborskiej

Po niemal roku

Zaledwie 3 głosy zadecydowały, że to właśnie Mateusz Kot (otrzymał 36 głosów) będzie nowym radnym Kuźni Raciborskiej. To samorządowy debiutant, mający 34 lata. O mandat konkurował z 68-letnim Adamem Skórką (w wyborach uzyskał 33 głosy), w przeszłości wypełniającym już mandat radnego. Wyborom, które odbyły się 13 czerwca, towarzyszyła jednak mizerna frekwencja. Uprawnionych do głosowania było 709 osób. W wyborach oddano 69 głosów.

Przypomnijmy, wybory uzupełniające do kuźniańskiej rady należało przeprowadzić po tym, jak Radosław Kasprzyk, dotychczasowy radny z okręgu numer 2 (obejmującego ulicę Bema i ulicę Roberta Lewandowskiego od 4A do końca numery parzyste) przestał wypełniać tę rolę, bo został powołany na prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Przeprowadzenie głosowania okazało się jednak trudne w dobie pandemii koronawirusa. Dopiero czwarty termin wyborów uzupełniających okazał się tym szczęśliwym. W efekcie po niemal roku radni ponownie mogą pracować w pełnym - 15-osobowym składzie.

Najdłużej obradująca komisja

Matusz Kot złożył ślubowanie na sesji rady miejskiej - pierwszej od kilku miesięcy zorganizowanej w sposób tradycyjny, w urzędzie miejskim, a nie hybrydowy (w dobie pandemii koronawirusa większość radnych uczestniczy w sposób zdalny, a część osób łączy się z urzędu).

– Z historycznego punktu widzenia należy zaznaczyć, że była to najdłużej obradująca miejska komisja wyborcza na przestrzeni ostatnich lat wolnej Polski – mówił Wojciech Gdesz, przewodniczący komisji, wręczając wspólnie ze swoim zastępcą Marcinem Gałuszką-Biernackim nowemu radnemu zaświadczenie o wyborze, który chwilę później złożył ślubowanie.

Następnie rademu gratulacje złożyli m.in.: przewodniczący rady Gerard Depta wraz ze swoją zastępczynią Iloną Wróbel. A także: burmistrz Paweł Macha, wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk i skarbnik Anna Szostak.

Na rzecz gminy

Mateusz Kot pasjonuje się sportem. Przez wiele lat był członkiem "Stali", obecnie angażuje się w rozwój Kuźniańskiego Klubu Biegacza. Zawodowo związany jest z firmą telekomunikacyjną. Do celów swej aktywności samorządowej zalicza m.in.: rozbudowę siłowni na powietrzu, która znajduje się przy szkole podstawowej, budowę ogrodzonego wybiegu wraz z placem zabaw dla psów i budowę skateparku.

– Od urodzenia mieszkam w Kuźni Raciborskiej. Postanowiłem ubiegać się o mandat radnego, aby mocniej zaangażować się na rzecz gminy - mieć większy wpływ na niektóre rzeczy. Założyłem sobie pewne cele, które chciałbym po cichu realizować. Oczywiście też jestem otwarty na głosy mieszkańców, szczególnie z okręgu, z którego zostałem wybrany, ale nie tylko – tak Mateusz Kot komentuje w rozmowie z nami swój udany start w wyborach.

Ludzie

Anna Szostak

Skarbnik gminy Kuźnia Raciborska 

Gerard Depta

Przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Mateusz Kot

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].