Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zielona pracownia dla szkoły w Rudach [WIZUALIZACJE]

Gmina Kuźnia Raciborska może cieszyć się z kolejnej „Zielonej Pracowni”. Po Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej następna zostanie utworzona w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach.

Zielona pracownia dla szkoły w Rudach [WIZUALIZACJE]
Oto wizualizacja sali, w której powstanie zielona pracownia

58 „Zielonych Pracowni” powstanie w placówkach oświatowych województwa śląskiego. To efekt rozstrzygniętego konkursu „Zielona Pracownia’ 2020”, organizowanego przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jego celem jest utworzenie szkolnych pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych i chemiczno-fizycznych. To już szósta edycja tego konkursu. Tym razem wpłynęły 104 wnioski, wsparcie otrzymały 58 z nich. Łączna suma dofinansowania na budowę wszystkich pracowni wynosi ponad 1,7 mln zł.

– Pomysł, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu - to główne elementy, które ocenialiśmy przy wyborze „Zielonych Pracowni” – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Z terenu powiatu raciborskiego wsparcie otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach. Trafiło tam wsparcie na projekt „Leśna kraina wokół nas”. W ramach realizacji zaplanowane są zarówno prace remontowe, jak i zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w tym monitora interaktywnego. – Motywem przewodnim klasopracowni będą drzewa i las – tłumaczy Adrian Plura, dyrektor rudzkiej podstawówki. Zadanie oszacowano na 42 tys. zł. Dofinansowanie funduszu wynosi 30 tys. zł. – Pozostałą kwotę zabezpiecza gmina Kuźnia Raciborska z zastrzeżeniem, że jako wkład własny zostanie przeznaczona kwota 7500 zł - nagroda uzyskana przez szkołę w I edycji konkursu „Zielonej Pracowni” – wyjaśnia dyrektor Plura. Dodaje, że nazwa pracowni „Leśna kraina wokół nas” nawiązuje do dużego kompleksu lasów liściastych i iglastych otaczających Rudy oraz szkołę. – Lasy rudzkie są częścią parku krajobrazowego nawiązującego w swej nazwie do działalności zakonu cystersów, którzy w XIII wieku przybyli do Rud i wybudowali klasztor. Byli prekursorami zrównoważonego i ekologicznego rozwoju gospodarczego. Szkoła w swojej edukacji odwołuje się do tego dziedzictwa. Motywem przewodnim w nowopowstałej klasie będą drzewa i lasy - pod względem biologicznym (np. gatunki drzew, warstwy lasu), chemicznym (skład drzewa, jego wykorzystanie), geograficznym (rozmieszczenie gatunków drzew) oraz ekologicznym (znaczenie drzew i lasów w przyrodzie) – mówi dyrektor rudzkiej podstawówki.

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].