Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radlin bez źródła ciepła? Chcą uniknąć czarnego scenariusza

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby blok energetyczny wybudować. Nie mogę jednak zagwarantować, że inwestycja zakończy się do 2020 r. – mówi dyrektor Koksowni Radlin, Krzysztof Gozdek. Jeżeli jednak blok nie zostanie wybudowany w ciągu najbliższych dwóch lat, miasto zostanie bez źródła ciepła. Kto w takim przypadku będzie ogrzewał Radlin?

Radlin bez źródła ciepła? Chcą uniknąć czarnego scenariusza

Podczas styczniowej sesji radlińscy radni podjęli uchwałę w sprawie „Aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Radlin”. Założenia planu przedstawiał Adam Jankowski, dyrektor do spraw produkcji z firmy Energoekspert.

Dlaczego tylko do 2022 r.?

Aktualnie źródłem ciepła systemowego dla odbiorców z Radlina jest Elektrociepłownia Marcel. Właścicielem źródła i lokalnej infrastruktury jest Polska Grupa Górnicza (PGG), która wydzierżawia ją elektrociepłowni. Umowa dzierżawy kończy się 31 grudnia i PGG nie przewiduje jej przedłużenia. Po tym terminie zamierza kontynuować dostawę ciepła, jednak nie dłużej niż do końca 2022 r. - Takie działanie jest konsekwencją faktu, iż obecne źródło uczestniczy w derogacji ciepłowniczej. W związku z tym do końca 2022 r. instalację obowiązują standardy, które obowiązywały w roku 2015. Po wygaśnięciu derogacji instalacja będzie wymagać dostosowania do obowiązujących norm wynikających z dyrektyw unijnych - wyjaśnił Adam Jankowski. Dodał, że w takiej sytuacji należy zapewnić nowe źródło ciepła w celu zagwarantowania ciągłości zasilania odbiorców z miejskiej sieci ciepłowniczej (MSC). Drugim niezbędnym elementem do zagwarantowania ciągłości ciepła z MSC jest porozumienie ze spółką Wodociągi-ESOX, eksploatatorem systemu i właścicielem rurociągów (w których ciepło płynie).

Sprawa z dostawcą ciepła jest więc nieco skomplikowana, bo dostawcą ciepła była i ma być PGG, ale właścicielem źródła ciepła jeśli wybudują blok, będzie JSW Koks, zaś eksploatatorem ciepła jest spółka Wodociągi-ESOX. Więc zasadniczo kwestia ciepła systemowego po 2022 r. będzie zależeć od „dogadania” się tych trzech podmiotów.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
DariuszBednorz 15.02.2018 13:24

Oberrwator_R - O ile wiem, to miasto sprzedało ciepłociągi ESOXowi i w ten sposób pozbyło się problemu.

~niskadymisja (79.162. * .5) 15.02.2018 13:17

Dobrze przynajmniej, że masakra zawsze jest "za darmo". Czyli dla ludzi zysk?

Oberwator_R 15.02.2018 11:05

Może ktoś się orientuje jak to się stało że ciepłociągi trafiły w prywatne ręce? Czy była możliwośc by Miasto stało się właścicielem (przynajmniej większościowym) tych linii przesyłowych? To niepojęte że tworzy się takie sytuacje że monopolista ma wszystkie sznurki w ręku. Są kluczowe dziedziny gdzie wolnego rynku zrobić się nie da. Energetyka tego typu jest jedną z nich. Nikt w tym przypadku nie będzie przecież przekopywał Radlina żeby stworzyć konkurencyjną sieć ciepłociągów. Nawet gdyby było kilku producentów ciepła to i tak ESOX będzie rządził.

~Masakra (94.254. * .129) 15.02.2018 07:27
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nie ważne by ludzie mieli lepiej,nie ważne by ograniczyć niską emisje ważne żeby 3 firmy na tym zarobiły!!!
Dobro ludzi w tym całym zamieszaniu to sprawa marginalna.