Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Drabek w miejsce Gawędy. Dziś narada w Katowicach

12.05.2020 09:54 | 1 komentarz | acz

Szef departamentu górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jonasz Drabek został pełnomocnikiem ds. górnictwa węgla kamiennego w tym resorcie. Wcześniej to stanowisko zajmował Adam Gawęda.

Drabek w miejsce Gawędy. Dziś narada w Katowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś wicepremier Sasin, jak i nowo powołany pełnomocnik, przyjadą na Śląsk, by wziąć udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Katowicach. Jego głównym tematem będzie bieżąca sytuacja w pięciu kopalniach, gdzie potwierdzono dotąd kilkaset przypadków koronawirusa, a kilkanaście tysięcy pracowników poddano testom przesiewowym. Pięć kopalń musiało czasowo wstrzymać lub znacząco ograniczyć wydobycie węgla.

Do 27 marca w Ministerstwie Aktywów Państwowych za sprawy górnictwa odpowiadał wiceminister Adam Gawęda, będący sekretarzem stanu. Gawęda był także pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Po odwołaniu Gawędy z pełnionych funkcji przez premiera Mateusza Morawieckiego, bezpośredni nadzór nad górnictwem objął szef resortu aktywów Jacek Sasin. To właśnie wicepremier powierzył w poniedziałek Jonaszowi Drabkowi funkcję pełnomocnika w resorcie.

Jonasz Drabek jest absolwentem wydziału górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu inżynierii finansowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami na Politechnice Śląskiej. Pracował w oddziałach robót przygotowawczych na wszystkich stanowiskach - od stażysty do wyższego dozoru górniczego. Jest ratownikiem górniczym.

Szef departamentu górnictwa, który teraz będzie zajmować się w ministerstwie sprawami sektora węglowego, nie będzie w randze wiceministra. W jego przypadku funkcja pełnomocnika nie jest równoznaczna z tą, jaką - jako pełnomocnik rządu - sprawował wcześniej wiceminister Gawęda, a przed nim - w ówczesnym Ministerstwie Energii - wiceminister Grzegorz Tobiszowski.Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)