Niedziela, 1 listopada 2020

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Wybuchła milionowa tykająca bomba

05.07.2018 13:07 | 5 komentarzy | art, juk

Klamka zapadła. Pszów musi oddać łącznie ponad 11 mln zł pobranych niegdyś podatków od wyrobisk górniczych.

Wybuchła milionowa tykająca bomba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do sprawy pobranego przez samorządy górnicze podatku od wyrobisk. Przypomnijmy, że podatek ten, nazywany często przez górników podatkiem od „dziury w ziemi”, to podatek od podziemnych nieruchomości. Sęk w tym, że przez wiele lat definicja podziemnej budowli była bardzo elastyczna, z czego korzystały samorządy, upominając się o kolejne pieniądze od kopalń. A te, daniny płaciły. Po latach okazało się, że gminy bezprawnie pobierały podatek. W efekcie pieniądze muszą teraz zwracać. W przypadku Pszowa to wiele milionów złotych.

Z korzyści dla kopalń

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r. rozstrzygnął kwestię braku możliwości opodatkowania podatkiem od nieruchomości samych wyrobisk górniczych, wskazując, że nie są one obiektami budowlanymi w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, lecz przestrzenią w nieruchomości gruntowej lub górotworze, powstałą w wyniku robót górniczych. Orzeczenie było bardzo istotne, bo zawierało korzystną interpretację przepisów dla kopalń i stanowiło swoistego rodzaju oręż do domagania się zwrotu nadpłaty podatku od nieruchomości.

Spółki górnicze z możliwości chętnie korzystały. A sprawy trafiały na kilka lat na wokandy sądowe.

Muszą zwrócić kilka milionów

Pszów w 2016 r. oddał kopalniom 2 mln zł. W tym roku również wystąpi konieczność zwrotów, jednak już o wiele większych kwot. Prawdopodobnie do końca lipca miasto będzie musiało zwrócić podatek za lata 2005 i 2006. - Kwota do zwrotu wraz z odsetkami to nieco ponad 2 mln zł. W dalszej kolejności nastąpi zwrot za kolejne lata, czyli 2003, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 i 2014, ta należność wraz z odsetkami wynosi prawie 9 mln zł - informuje Jolanta Fojcik, skarbnik Pszowa. Zauważmy, że roczny dochód budżetu miasta to około 53 mln zł, a wydatki plasują się na poziomie prawie 60 mln zł. Zwrot około 11 mln zł poważnie nadszarpnie pszowski budżet. A miasto znajdzie się w tarapatach finansowych.

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości