Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dom energooszczędny - co to znaczy?

Dom energooszczędny to taki, który pobiera mało energii i mało jej traci. Mniejsze straty energii to jej efektywniejsze wykorzystanie. Projektanci energooszczędnych, ekologicznych domów prześcigają się w pomysłach aby coraz nowocześniejsze budynki zużywały mniej prądu, opału i ciepłej wody.

Dom energooszczędny - co to znaczy?

Dobrze ustaw dom

Pierwszy krok ku oszczędnościom to zaplanowanie położenia budynku i układu pomieszczeń. To nie wymaga zaawansowanych technologii tylko zdrowego rozsądku. Pokoje w których dużo przebywamy lub wymagamy od nich wysokiej temperatury i światła powinny być po południowej stronie. Zlokalizować należy tam sypialnię, pokój dzienny i kuchnię. Po stronie północnej można umiejscowić pomieszczenia gospodarcze, składy, garaż itp. Tam nie musi być ani widno, ani ciepło.

Projektując bryłę energooszczędnego budynku architekci staja przed zadaniem przechwycenia jak najwięcej naturalnej energii i zmniejszenia jej strat w domu. Dlatego po stronie południowej wskazane są jak największe okna które „przechwycą” dużo światła słonecznego. W niektórych projektach cały spadzisty dach ustawiony w stronę południa jest jednym wielkim oknem.

Duże znaczenie dla energooszczędności ma też bryła budynku – im mniej w niej „wystających” elementów takich jak wszelkie dobudówki i pomieszczenia stanowiące odnogi od głównej bryły, tym mniejsze straty ciepła.

Stop ucieczkom

Aby ograniczyć straty ciepła dom musi mieć ściany i dach o dobrych właściwościach izolacyjnych. Zwykle do izolacji używa się styropianu i wełny mineralnej. Szczególnie ważne jest izolowanie dachu ponieważ ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki wędruje do góry i tam wydostaje się z budynku. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę to na energooszczędność domu wpływa też zagospodarowanie powierzchni wokół niego. Jeśli osłonimy dom od wiatru drzewami, pełnym ogrodzeniem lub budynkami gospodarczymi także zmniejszymy straty ciepła w związku z ograniczeniem wpływu wiatru na nasz dom.

Pompujemy i chwytamy ciepło

W arsenale projektantów energooszczędnych domów jest coraz więcej instalacji zapewniających alternatywne w stosunku do tradycyjnej sieci ciepłowniczej i elektrycznej, źródła energii. Już wkrótce w Polsce obowiązkowy może stać się montaż instalacji do przechwytywania i wykorzystywania energii słonecznej  - trwają nad tym już prace w ministerstwie gospodarki. Alternatywną dla obowiązkowego kolektora będzie wiatrak, pompa ciepła lub fotoogniwo. Już teraz spotyka się coraz częściej te instalacje wspomagające tradycyjne źródła dostarczania energii do budynku. Szczególnie popularne stają się też pompy ciepła wykorzystujące energię z wnętrza ziemi zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia budynku. W domach energooszczędnych używa się też rekuperatorów, czyli instalacji, dzięki którym można odzyskać ciepło z powietrza, które wydostaje się z budynku przez system wentylacyjny.

Nawet domy, w których stosuje się tylko niektóre rozwiązania zalecane przez projektantów budynków energooszczędnych - np. dobre ustawienie w terenie lub instalację typu pompa ciepła lub kolektory – mogą zużywać o kilkanaście procent mniej energii niż zwykłe budynki.

Źródło: www.eko-fani.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].