środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

9 milionów na oczyszczalnię w Ciechowicach

29.03.2018 09:13 | 0 komentarzy | woj

Trzech oferentów stanęło do przetargu na budowę oczyszczalni ścieków w Ciechowicach w gminie Nędza.

9 milionów na oczyszczalnię w Ciechowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gmina złożyła zapotrzebowanie na oczyszczalnię o średniej przepustowości 720 m3 ścieków na dobę. Oczyszczanie ma się odbywać za pomocą tlenowej metody osadu czynnego, polegającej na napowietrzaniu ścieków oraz na oddzieleniu osadu od oczyszczonych ścieków, czyli tradycyjnie. Instalacja, poza podłączeniem do sieci kanalizacji, będzie przyjmować ścieki zwożone beczkowozami. Przewidziano również wzrost ilości oddawanych ścieków do 880 m3/doba. Dokładna specyfikacja urządzenia jest opisana na czterech stronach druku. Gmina podkreśliła, że na to zadanie chce przeznaczyć 9,4 mln zł.

Najniższą ofertę (9 mln 365 tys. zł) za realizację tego przedsięwzięcia złożyło konsorcjum czterech firm: Lider Becker–Warkop, Partner Konstrukcje, Partner Urządzenia i Konstrukcje oraz Partner Sanicom. Tuż za nim (z kwotą 9 mln 511 tys. zł) było konsorcjum raciborskiego Borbud–u i firmy Gutkowski. Najwyżej cenił się sojusz firm Lider Piotr Trybała i Partner Stalbudom, wyceniając swoje usługi na 10 mln. 537 tys. zł. Wszyscy oferenci dawali sześć lat gwarancji i byli gotowi ukończyć roboty do 30 kwietnia 2020 roku. Wybór padł oczywiście na najtańszą ofertę. I choć nie podpisano jeszcze wiążącej umowy (trwa wymiana korespondencji i ustalenia szczegółów), to władze gminy już zaczęły przygotowywanie finansów pod konkretnego wykonawcę. Każdy z nich przedstawił swój harmonogram i wycenę prac, pod który samorząd musi zabezpieczyć budżet.

Podczas sesji rady gminy 19 marca, radni modyfikowali więc Wieloletnią Prognozę Finansową oraz uchwałę o warunkach pożyczki zaciąganej na budowę oczyszczalni. Wszystko przez to, że konsorcjum Lider–Partner przewidziało znaczne przyspieszenie prac w pierwszym okresie inwestycji. Jak zapowiedziała skarbnik gminy Katarzyna Paszenda, chodzi m.in. o milion złotych, które gmina przewidziała na pokrycie kosztów wykonawcy w 2020 r., gdy zaś firma chce wykorzystać te środki już w 2018 roku.

(woj)


Budowa oczyszczalni ścieków na terenie gminy Nędza jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, która dokłada niecałe 4,7 mln zł. Wkład własny gminy oszacowano na prawie 3,5 mln zł i ma być pokryty głównie z pożyczek i kredytów.


zdjęcie poglądowe, zwik-rac.com.pl