Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Chcą poznać niebezpieczne miejsca

16.02.2016 00:00 red

GASZOWICE. Komendant Komisariatu Policji w Gaszowicach Zbigniew Ciałoń zaprosił przedstawicieli samorządu oraz instytucji i organizacji z terenu gminy na spotkanie, dotyczące tworzenia map zagrożeń. W spotkaniu udział wziął również zastępca komendanta miejskiego rybnickiej komendy Mirosław Jordan.

Efektem spotkań z mieszkańcami i przedstawicielami różnych organizacji w miejscowościach powiatu ma być platforma informacyjna, dzięki której będziemy mogli się dowiedzieć m.in. w jakich rejonach jest niebezpiecznie, a także na których odcinkach dróg należy szczególnie uważać. – Policja już od wielu lat tworzy tzw. mapy zagrożeń na własny użytek. Nowością jest to, że teraz takie informacje mają być upublicznione – powiedział na spotkaniu Mirosław Jordan, zastępca komendanta KMP Rybnik. Na spotkanie w Gaszowicach zaproszono m.in. radnych, przedstawicieli OSP, szkół i urzędu gminy. Na początku komendant Zbigniew Ciałoń przedstawił dane statystyczne i informacje o pracy policjantów z Gaszowic. W większości prezentowanych statystyk, komisariat w Gaszowicach minimalnie odbiegał od statystyk rybnickich.

Niebezpieczne drogi

Jedną z ciekawszych informacji, była liczba zdarzeń drogowych dla poszczególnych gmin w latach 2014-2015. W roku 2015 odnotowano 20 kolizji i wypadków w Jejkowicach, 34 kolizje i 1 wypadek w Gaszowicach oraz 29 kolizji i 2 wypadki w Lyskach. Najniebezpieczniejszym odcinkiem drogowym w tych trzech gminach jest ul. Główna w Jejkowicach, gdzie w dwóch minionych latach miały miejsce dwa wypadki śmiertelne. W zdarzeniach na terenie Jejkowic poszkodowanych zostało ponadto 6 osób, a w Lyskach 5. W Gaszowicach na szczęście (mimo najwyższej liczby zdarzeń) ranna została tylko jedna osoba. Pocieszający jest fakt, że liczba wypadków i kolizji nie wzrasta.

Chcą więcej policjantów

– Analizy zagrożeń robimy cały czas, ale tylko nie zawsze mamy informacje od państwa. Chodzi o to, żebyście wy wspomagali nas informacjami, abyśmy mogli oprzeć analizę o wasze wnioski, a tym samym, aby była ona pełniejsza – wyjaśnił komendant Zbigniew Ciałoń, podkreślając, że informacje w formie opisowej udostępniane są urzędom gmin zawsze na podsumowanie minionego roku, jednak dzięki mapom zagrożeń przybiorą one także formę graficzną. Uczestnicy spotkania poruszyli m.in. sprawę ul. Głównej w Jejkowicach, a konkretnie poprosili policjantów o częstsze patrole drogówki w tym miejscu. Poruszono także sprawę otoczenia szkół, gdzie często dochodzi do aktów wandalizmu oraz spożywania alkoholu. Mieszkańcy zwrócili uwagę, aby patrole przy szkołach pojawiały się szczególnie w godzinach wieczornych. Wszystkie zebrane sugestie i wnioski zostaną ujęte w mapach zagrożeń, które docelowo mają być ogólnodostępne w internecie. Podobne spotkania odbędą się jeszcze w Lyskach i Jejkowicach, bo te gminy także obsługują policjanci z Gaszowic.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 7 (484)
  • Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę