Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (468) Data wydania: 27.10.15
Czytaj e-gazetę

PiS bierze wszystko

Zgodnie z przewidywaniami tegoroczne wybory parlamentarne zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego będzie sprawowało, najprawdopodobniej, rządy samodzielnie. Również w naszym regionie PiS uzyskał największe poparcie.

W powiecie rybnickim, wg nieoficjalnych wyników, PiS uzyskał przeszło 44 proc., a PO trochę powyżej 20 proc. Z ciekawszych wyników – 3,67 proc. wyborców zagłosowało na Komitet Wyborczy Zjednoczeni Dla Śląska. KW Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” uzyskał 0,20 proc. głosów.

W wyborach do Senatu bezapelacyjnie wygrał Wojciech Piecha. Zagłosowało na niego aż 57,62 proc. wyborców. Jego główny konkurent – Franciszek Kurpanik uzyskał poparcie na poziomie 28,32 proc. Frekwencja we wszystkich gminach powiatu przekroczyła 50 proc. Najwyższa była w Jejkowicach (57,33 %), najniższa w Lyskach (50,35 %).

W Rybniku również zwyciężył PiS przed PO . Najwięcej głosów uzyskała liderka PiS Izabela Kloc (43 648). Gabriela Lenartowicz z PO otrzymała 17 823głosów.

W walce o fotel senatora, w Rybniku, zwyciężył Wojciech Piecha z PiS (57552). Franciszek Kurpanik zdobył 44463 głosów. 

Ostatecznie z 9 mandatów przypadających na okręg wyborczy nr 30 – 5 lub 6 trafi do PiS, 3 lub 2 do PO, a jeden być może do przedstawiciela KW Kukiz 15’.

(r)

Okręg wyborczy nr 30
Wybory do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość
Izabela Kloc - 43 648 głosów,
Grzegorz Matusiak - 17 227,
Grzegorz Janik - 9 355,
Teresa Glenc - 6 354,
Czesław Sobierajski - 5 014,
Katarzyna Dutkiewicz - 4 782.

Platforma Obywatelska
Gabriela Lenartowicz - 17 823,
Marek Krząkała - 15 404,
Krzysztof Gadowski - 11 549.

Kukiz 15’
Krzysztof Sitarski - 12 127.

Nowoczesna
Wojciech Kałuża - 9 413.

Wybory do Senatu
Wojciech Piecha – Prawo i Sprawiedliwość  57552 głosów
Franciszek Kurpanik – Platforma Obywatelska   44463 głosów

POWIAT RYBNICKI
Wybory do Sejmu


Prawo i Sprawiedliwość  – 44,78 %
Platforma Obywatelska  – 20,86 %
Kukiz 15’ – 11,27 %
Nowoczesna  – 5,7 1%
Zjednoczona Lewica – 4,38 %
KW KORWiN  – 4,14 %
Zjednoczeni Dla Śląska  – 3,67 %
Partia Razem  – 3,26 %
PSL – 1,69 %
KW Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” – 0,20 %

Wybory do Senatu
Wojciech Piecha – Prawo i Sprawiedliwość  57,62 %
Franciszek Kurpanik – Platforma Obywatelska   28,32 %
Paweł Helis – KORWiN  12,11 %
Alojzy Gąsiorczyk – PSL  7,87 %

Frekwencja
Czerwionka-Leszczyny – 50,92 %
Lyski – 50,35 %
Świerklany – 56,8 7%
Jejkowice – 57,33 %
Gaszowice – 51,53 %


Grzegorz Janik (PiS):

Zwycięstwo cieszy. Jest ono wypracowane przez wiele spotkań z mieszkańcami. Mamy świadomość, że takie zwycięstwo zobowiązuje i tak jak powiedziała pani prezes: trzeba się brać do roboty. Wynik, jaki osiągnęliśmy, uważam za dobry. Najważniejsze, by była możliwość samodzielnego rządzenia. Wtedy jest szansa, że w Polsce wiele zmieni się na lepsze.


Marek Krząkała (PO):

Szanuję wynik demokracji. Gratuluję zwycięzcom, czyli Prawu i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że teraz, gdy kampania się skończyła, PiS przestanie gadać bzdury, że Polska jest w ruinie. Niech Prawo i Sprawiedliwość bierze się do roboty. Przez ostatnie osiem lat udało się zrobić wiele dobrego i trzymam kciuki, by nie zostało to zniszczone.


Łukasz Kohut (Zjednoczona Lewica):

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy na mnie zagłosowali. Dziękuję sztabowi, który pracował ze mną dzień i noc. Jestem zadowolony z samej kampanii i z wielu spotkań z ludźmi z naszego okręgu. To było kapitalne doświadczenie i nauka na całe życie. Jestem zadowolony z moich cząstkowych wyników w poszczególnych miastach, niestety wszystko wskazuje na to, że komitet w skali kraju nie osiągnął progu wyborczego. Prawdopodobnie także zdobyłem więcej głosów z drugiego miejsca niż Pan z Głogowa, namaszczony przez Warszawę. Cieszy mnie to, bo uważam, że posłowie powinny być wybierani ze swoich okręgów, tylko wtedy mają kontakt z lokalną rzeczywistością. Gratuluję zwycięzcom, choć wizja państwa PiS jest mi kompletnie obca. Szkoda, że młodzi ludzie dali się uwieść populistom i skrajnej prawicy. Nie poddaję się jednak i dalej zamierzam działać.


Wojciech Piecha (PiS):

Z tego co nieoficjalnie wiem, zdobyłem mandat senatora. Walczyłem jak mogłem. Bardzo pomogła mi w tym żona i moje dwie córki, którym za pośrednictwem mediów chciałbym bardzo podziękować. Teraz trzeba przeglądnąć, co jest do zrobienia. Ja jestem politykiem lokalnym, także potrzebuję trochę czasu, żeby wdrożyć się i poznać problemy sięgające poza nasz region.