Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (429) Data wydania: 27.01.15
Czytaj e-gazetę

Czuję się wolnym człowiekiem

– Wychowałam się na wsi. Kocham kwiaty, naturę. Nie mam pojęcia, skąd mi się biorą te wszystkie pomysły – mówi Emilia Kościółek, mieszkanka osiedla Maroko-Nowiny, która od ponad 14 lat zajmuje się ogródkiem przed blokiem, a w zaciszu mieszkania tworzy rękodzieło.

Już przed wejściem do bloku pani Emilii, przy ul. Św. Józefa, w oczy rzuca się pięknie zadbany skrawek ogródka. Nawet przy obecnej porze roku, tak zadbany ogródek robi wrażenie. Jeszcze większe wrażenie robi mieszkanie pani Emilii. Na każdej ścianie znajdziemy tam obrazy wykonane haftem krzyżykowym. Każdy mebel zdobią dekoracyjne przedmioty wykonane techniką decoupage. Nawet na drzwiach wejściowych wisi wieniec, wykonany z tego, co akurat było pod ręką. Jak twierdzi autorka tych wszystkich cudeniek, w 100 procentach wykorzystuje swój wolny czas na emeryturze. – Teraz wyszywam już mniej, bo w ostatnim czasie zafascynowała mnie sztuka dekoracji butelek techniką decoupage. U mnie nie ma jednakowych butelek. A z wyszywaniem u mnie zaczęło się dość prozaicznie. Będąc dzieckiem, zawsze marzyłam o własnym domu, ogródku. Wychowałam się na Pomorzu, a na Śląsk przyjechałam za pracą. Dzieciństwo przeżyliśmy dość biednie. Dla mnie wyznacznikiem dobrobytu były dywany w domu. Postanowiłam w końcu, że sama uszyję sobie dywan. Później udało mi się to zrealizować, choć trzeba było użyć włóczki takiej jaka była dostępna, bo czasy były ciężkie. Tak to się zaczęło – mówi Emilia Kościółek. Do haftowania używa gotowych wzorów, ale nie tylko. Jednym z jej obrazów jest haft z własnego zdjęcia z wnukiem.

Tworzy ze wszystkiego

W mieszkaniu pani Emilii znajdziemy również sporo pomysłowych ozdób, do których wykonania nie potrzeba specjalnych materiałów. Są lilie wodne z plastikowych łyżeczek, wieńce ze starych gazet, kompozycje z kamyków czy nawet kwiaty z... patyczków kosmetycznych! Hafty pani Emilii znaleźć można w kolekcjach w różnych krajach Europy, a także w gabinetach miejscowych lekarzy. – Wiele z obrazów rozdałam w formie podziękowania. Rodzina i znajomi też mają ich sporo. Rozdałam już ponad 200 hatfów. W hafcie trzeba uważać, szczególnie przy szczegółowych obrazach. Każdy krzyżyk musi się zgadzać, żeby nie wyszedł jakiś pokemon – mówi artystka. Wykonanie jednego hatfowanego obrazu, to w zależności od wielkości, od 3 do 6 miesięcy pracy.

Rower to wolność

Butelki do ozdabiania pani Emilia zbiera z ulicy, od znajomych, dostaje od dzieci. Jak przyznaje, decoupage to kosztowna pasja, bo wysokie ceny osiągają materiały plastyczne. Najważniejsze aby mieć pomysł. Inną pasją pani Emilii jest również rower. Na jednośladzie przejeżdżała już trasy do Częstochowy czy Wadowic. Jak twierdzi, takie odcinki nie są zbyt męczące. – Na rowerze czuję się naprawdę wolnym człowiekiem. Nic mnie nie ogranicza. Rower polecam każdemu, niezależnie od wieku. Najsmutniejszym widokiem jest to, kiedy widzę moich rówieśników w oknach, bez pomysłu na siebie. Uważam, że trzeba być aktywnym, robić to co się lubi i czerpać z tego satysfakcję – mówi mieszkanka osiedla Maroko-Nowiny.

Szymon Kamczyk