Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (378) Data wydania: 04.02.14

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Niedawno w „Kąciku ZUS” pojawiło się pytanie dotyczące rehabilitacji leczniczej. Chciałabym wiedzieć, jak długo trwa taka rehabilitacja prowadzona przez ZUS i kto pokrywa jej koszty?

Anna z Raciborza

Podstawowy turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni, może jednak zostać skrócony lub wydłużony na wniosek osoby kierującej placówką bądź lekarza prowadzącego w ośrodku, do którego został skierowany ubezpieczony. Program rehabilitacji ustalany jest indywidualnie i obejmuje różne formy rehabilitacji fizycznej, rehabilitację psychologiczną oraz edukację zdrowotną. Pełny koszt rehabilitacji, czyli koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


Tato dostawał emeryturę 25.dnia każdego miesiąca. Zmarł 1 stycznia. Czy powinienem dostać jeszcze jedno świadczenie?

Czytelnik z Rybnika

Świadczenie z systemu ubezpieczeń społecznych wypłacane są za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin ich płatności. W razie śmierci osoby uprawnionej, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się w pierwszej kolejności małżonkowi i dzieciom,  z którymi zmarły prowadził wspólne gospodarstwo domowe. Niewypłacona emerytura za styczeń jest świadczeniem należnym. Należy więc wystąpić do jednostki organizacyjnej ZUS wypłacającej zmarłemu emeryturę ze stosownym wnioskiem w sprawie wypłaty tzw. „niezrealizowanego” świadczenia. W tym cel można wykorzystać przygotowany przez organ rentowy. Na wystąpienie z wnioskiem obowiązuje ustawowy termin 12 miesięcy od dnia śmierci świadczeniobiorcy. W myśl art.136 ust. 3 ustawy emerytalnej roszczenie bowiem wygasa po upływie wskazanego terminu. Ponadto jak wynika z informacji zawartej w formularzu ZUS Rp-18, do wniosku należy dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia, w szczególności: - odpisy aktów stanu cywilnego (zgonu, urodzenia, małżeństwa), - środki dowodowe potwierdzające fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.


Ciocia, którą się opiekuję, wkrótce skończy 100 lat. Czytałam, że z tej okazji ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze. Nie wiem tylko, czy każdemu stulatkowi się ono należy oraz jakie dokumenty należy złożyć, czy jakich formalności dopełnić?

Krystyna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom tak zwane świadczenie honorowe, przyznawane przez prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Nie jest to świadczenie jednorazowe, lecz wypłacane co miesiąc. Wynosi 100 proc. kwoty bazowej, która obecnie wynosi 3080,84 zł i zmienia się 1 marca każdego roku. Od świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Sprawy o przyznanie świadczenia z racji ukończenia 100 lat dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z ZUS-u, rozpatrywane są z urzędu, nie trzeba więc składać żadnego wniosku. Tylko w przypadku osób niepobierających świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS-u lub innego organu emerytalnego, prezes Zakładu podejmuje decyzję na wniosek. Wniosek powinien złożyć sama zainteresowany, ale jeśli nie może lub nie potrafi tego zrobić, z wnioskiem w jego imieniu może wystąpić jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być jednak udzielone na piśmie lub zgłoszone ustanie do protokołu. Do wniosku koniecznie należy dołączyć kserokopię ważnego dowodu osobistego wydanego po 31 grudnia 2000 r., ewentualnie kserokopię ważnego paszportu lub skróconego aktu urodzenia jubilata. Z tej okazji pracownik ZUS-u osobiście przekazuje też jubilatowi list gratulacyjny.