Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (316) Data wydania: 27.11.12

Gdy nadejdą śmiertelne mrozy

Co roku zima zbiera wśród bezdomnych ponure żniwo.

Już podczas pierwszej mroźnej nocy – z 27 na 28 października – życie straciły w Polsce 3 osoby. I choć pogoda – mimo końcówki listopada – wciąż jest bardziej jesienna niż naprawdę zimowa, eksperci nie mają wątpliwości: idą mrozy, a z nimi na nowo powraca zagrożenie. Policjanci i strażnicy miejscy z Rybnika apelują do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni na osoby bezdomne, które w tych warunkach narażone są na poważne niebezpieczeństwo.

Będziemy czuwać

Sytuacja na dzisiaj groźnie nie wygląda. Na razie nie zdarzył się w Rybniku ani jeden tego typu tragiczny wypadek. Niemniej jednak służby porządkowe i urząd miasta zalecają szczególną ostrożność. – Jak co roku będziemy uczulali wszystkich mieszkańców, z pomocą straży miejskiej oraz policji, by zwracać szczególną uwagę na wszystkich bezdomnych. To jest dla nich trudny czas – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Magistrat zlecił już straży miejskiej szczegółowe kontrole najbardziej newralgicznych punktów miasta. To samo zresztą od niemal miesiąca robią rybniccy policjanci. – Każdej zimy osoby bezdomne szukają schronienia w piwnicach, na strychach, klatkach schodowych, opuszczonych budynkach i w węzłach ciepłowniczych. Wiele z nich próbuje przetrwać ten trudny okres w altankach ogrodowych – informuje rzecznik rybnickiej policji, nadkom. Aleksandra Nowara. – Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą bezpiecznie przetrwać zimę – dodaje. Policjanci i strażnicy uczulają jednak, że w tym wypadku wiele zależy od zdrowego rozsądku i obywatelskiej postawy mieszkańców, którzy widząc bezdomną osobę, śpiącą na klatce, w piwnicy, na ławce czy działkach – zgłaszają ten fakt odpowiednim służbom, by te mogły zareagować. Tylko wtedy, w odpowiedniej placówce, można takiej osobie pomóc.

Jedni zostają, inni znikają

Jedną z takich placówek jest Schronisko Św. Brata Alberta w Przegędzy. Z placówką współpracuje m.in. rybnicki magistrat i policja. – Zdarza się, że przywożą kogoś w środku nocy. Czasem jest tak, że mamy do zaoferowania łóżko, czasem tylko fotel przy kaloryferze i ciepły koc – tłumaczy Jacek Piecuch, z–ca kierownika schroniska.

Jak przyznają pracownicy schroniska, ludzie którzy trafiają do ich placówki są różni. – Zdarza się, że ktoś się tutaj zakręci na dłużej, czasem po prostu wyjdzie na prostą. Jednak większość to tacy, którzy chcą tylko przeczekać noc. Rano już ich nie ma, nawet nie czekają, aż ktoś ich wypuści, sami odchodzą – mówi Sylwia Jedziniak, pracownik schroniska. Na dziś placówka ma do dyspozycji 61 łóżek, przy czym 59 zajętych. – Cóż, zainteresowanie naszym schroniskiem jest spore, ale stawiamy też przed lokatorami twarde warunki – mówi Sylwia Jedziniak. Podstawowy z nich to trzeźwość. Schronisko nie przyjmie pijanego mężczyzny pod dach, tacy zresztą z pomocą OPS czy policji tutaj nie trafiają. – Prawda jest taka, że w zimę każdy sobie jakoś radzi jak może. Jeśli chce przenocować tutaj – droga otwarta, tylko na trzeźwo. Problem zacznie się z pierwszymi mrozami, bo zacznie się ruch, a zdarza się, że kilka razy w nocy mamy gości – mówi Jacek Piecuch.  Przedstawiciele towarzystwa są jednak przekonani, że lepiej, gdy bezdomny przenocuje nawet w trudnych, ale bezpiecznych warunkach, niż ryzykuje, że to on będzie tą pierwszą rybnicką ofiarą mrozów.

(mark)