Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (310) Data wydania: 16.10.12

Urząd pracy pozyskał pieniądze dla nowych firm!

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku mogą kolejny raz powiedzieć: „Znowu się udało!”. Tym razem z pozyskanych przez nich funduszy aż 600 tys. zł przeznaczonych jest dla przyszłych przedsiębiorców, czyli tych, którzy z PUP chcą zacząć swą działalność gospodarczą, oraz na dofinansowanie nowych miejsc pracy.

Usługi, usługi i jeszcze raz usługi

– Bardzo dużo osób bezrobotnych jest zainteresowanych rozpoczynaniem działalności i pozyskaniem środków. Jesteśmy trochę ograniczeni funduszami, ale gdzie tylko pojawi się okazja staramy się pozyskiwać kolejne pieniądze – mówi Hanna Wita, kierownik działu ds. instrumentów rynku pracy. Każdorazowo – prócz osób objętych specjalnym programem – PUP dla przyszłego przedsiębiorcy przeznacza 15 tys. zł. Jak przyznają pracownicy urzędu pracy, te pieniądze to dobry start i pierwszy zastrzyk gotówki dla przedsiębiorcy, który musi przecież wyposażyć się w odpowiednie instrumenty, w zależności od branży jaką wybiera.

Jak przyznaje Hanna Wita, przyszli przedsiębiorcy w większości startują na rynku usług. – To najpopularniejsze projekty. Usługi budowlane, fryzjerstwo czy kosmetyka. Często pojawia się także handel, mniej produkcja, gdyż to już bardziej specjalistyczna branża – mówi kierownik. – Prócz tego, zdarza się także, że dofinansowujemy coś niekonwencjonalnego. Jak na przykład projektantów, studia projektowe – dodaje.

Pomysłów na własny biznes jest mnóstwo, nie każdy jednak może dofinansowanie otrzymać. PUP, z racji ograniczonych środków finansowych na pomoc dla nowych przedsiębiorstw opracował szereg wymagań, dzięki którym pieniądze otrzymają ci, którzy rzeczywiście ich potrzebują, a swym pomysłem i kwalifikacjami gwarantują utrzymanie na rynku. – Pierwszy i podstawowy warunek to oczywiście rejestracja w urzędzie pracy. Osoba ubiegająca się o te środki finansowe, jeśli jest u nas zarejestrowana od dłuższego czasu, nie mogła w ostatnich 12 miesiącach odmówić podjęcia pracy i czy skierowania na kurs. Ubiegający się musi być u nas zarejestrowany przynajmniej 3 miesiące – mówi Hanna Wita. – Prócz tego mamy szereg innych kryteriów, pod kątem których rozpatrujemy złożone wnioski – dodaje.

Elektryk fryzjerem nie zostanie

Podstawą do otrzymania pieniędzy jest złożenie stosownego wniosku, oraz biznesplanu, projektu przedsiębiorstwa. W tej materii wykazać się trzeba przede wszystkim kwalifikacjami, które potwierdzają, że zdolni jesteśmy do prowadzenia danej działalności. – Co to znaczy? By udostępnić komuś środki, chcemy być pewni, że da on radę utrzymać się na rynku przynajmniej przez rok. To jeden z warunków umowy pomiędzy nami – mówi Hanna Wita. Udokumentować swoje kwalifikacje można załączając wszelkiego rodzaju zaświadczenia o kursach i stażach, które mogą być przydatne w danej dziedzinie. Fryzjer musi mieć skończony kurs, a elektryk czy budowlaniec uprawnienia. Bez tego nie ma co liczyć na pieniądzmi z PUP. Oczywiście, nie ma zamkniętego katalogu dokumentów wymaganych. – Każdy dokument, który udowadnia jakąkolwiek działalność na rynku pracy może być atutem. Problemem są jedynie ci, którzy faktycznie pracowali w jakiejś branży, np. budowlance, lecz robili to „na czarno”. Tutaj pojawia się problem, bo mają wiedzę i doświadczenie, nie mogą go jednak udokumentować – wspomina kierownik działu ds. instrumentów rynku pracy.

W tym roku już 101 mieszkańców powiatu rozpoczęło działalność posiłkując się pieniędzy z PUP. A jak te firmy funkcjonują na rynku już po okresie wymaganym w umowie? – Nie zdarzyło się nam jeszcze, by jakakolwiek firma upadła w okresie tego wymaganego roku. Kiedyś sprawdzaliśmy dla własnej wiadomości, jak funkcjonują firmy założone z naszą pomocą, to znaczy, ilu z tamtych przedsiębiorców po okresie np. dwóch lat do nas wraca i muszę przyznać, że odsetek jest naprawdę niewielki – kończy Hanna Wita.

(mark)