Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (303) Data wydania: 28.08.12

Feromony szrotówkowi nie w smak

CZERWIONKA–LESZCZYNY. Wydział ekologii wydał wojnę szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. Inwazję szkodników mają pomóc przetrwać kasztanowcom specjalne opaski.

Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez kwitnących kasztanów, a jesień bez zbiorów kasztanowych „owoców”. Takiego zdania są pracownicy gminnego wydziału ekologii, którzy postanowili rozprawić się z atakującym kasztanowce na terenie Czerwionki–Leszczyn szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na pniach drzew założono półmetrowej szerokości pasy folii nasączonej specjalnym płynem. Ma on zatrzymać atak szkodników na czerwioneckie kasztanowce. – Zabezpieczyliśmy 19 drzew przy ul. Ligonia w Leszczynach, 4 przy ul. Markwioka w Dębieńsku, 14 przy ul. Ornontowickiej w Dębieńsku, 11 w Parku Furgoła w Czerwionce, 7 przy ul. 3 Maja oraz 45 szt. przy ul. Kościuszki i Głowackiego w Czerwionce – wylicza Katarzyna Pyszny z wydziału ekologii. Walkę ze szrotówkiem gmina prowadzi od kilku lat. Wcześniej były to metody dokładnego grabienia liści i ich utylizacja oraz szczepienia drzew. Niestety te zabiegi nie odniosły spodziewanych skutków. – Rok temu zdecydowaliśmy się sięgnąć po opaski feromonowe. Założyliśmy je na kasztanowce w innych miejscach i okazało się, że są one najskuteczniejszą metodą ocalania. Więc w tym roku  również postanowiliśmy je pozakładać – wyjaśnia Katarzyna Pyszny. Szrotówek kasztanowcowiaczek to mały motylek rodem z Macedonii. W Polsce pojawił się pod koniec lat 90. pośród naszych rodzimych bezkręgowców nie znalazł antagonisty. Składając jaja w liściach drzew prowadzi do ich przedwczesnego usychania i opadania.  Z pomocą przyszli więc pracownicy wydziału ekologii. – Larwy szrotówka zimują w ziemi, do korony drzewa wędrują po pniu, dlatego feromonowa opaska doskonale się sprawdza w walce ze szkodnikiem. Liczymy, że dzięki tym zabiegom uda nam się go pokonać i uratować jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew, jakimi są kasztanowce – mówi Hanna Pyszny. Opaski zamontowano na kasztanowcach dwukrotnie. Pierwszy, pod koniec maja, drugi z końcem czerwca. Czy akcja odniosła skutek a kasztanowce przetrwały inwazję szrotówka przekonamy się już niebawem. Walka z kasztanowcowiaczkiem kosztuje około 16 tys. zł. Opaski zostaną zdjęte w połowie listopada. Wydział ekologii pozyskał na wyeliminowanie szkodnika dofinansowanie od dyrekcji Parków Krajobrazowych Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

(MS)