Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (283) Data wydania: 10.04.12

W katowickiej archidiecezji są cztery Kalwarie. Jedna z nich znajduje się w Golejowie.

Jak każde tego rodzaju miejsce również golejowska Kalwaria ma swoją własną historię. Historię, która zaczęła się z początkiem ub. wieku. Swoje powstanie Kalwaria zawdzięcza… sporowi miedzy dwoma miejscowymi gospodarzami. Kiedy w latach 1925–26 planowano budowę kościoła swoje grunty pod świątynię zaoferowało dwóch gospodarzy – Jan Paprotny i Wilhelm Niewelt. – Obydwaj konkurowali, czyj grunt zostanie wybrany.

Spory skończyły się wybraniem trzeciej lokalizacji. Wyszło to jednak na dobre, bo nie zniechęciło gospodarzy, którzy nie dali za wygraną i postanowili, że wzdłuż ulicy prowadzącej na wzgórze Grzybówka ufundują kalwarię, a na wzgórzu postawią kaplicę – opowiada proboszcz parafii ks. Ambroży Kusz.  Postawiono wzdłuż drogi kapliczki ze stacjami Męki Pańskiej, a w roku 1931 zaczęto budować kaplicę która nigdy nie została ukończona. II wojna światowa nie oszczędziła golejowskiej Kalwarii. Pod koniec lat 90. z inicjatywy proboszcza Ambrożego Kucza i dzięki uczestnictwu parafian odrestaurowano wszystkie kapliczki, zamontowano nowe stacje i dokończono Kalwarię, którą w 1998 roku poświęcił ks. bp Stefan Cichy. Golejowska Kalwaria znajduje się w przepięknym otoczeniu. Trasa drogi krzyżowej prowadzi przez okoliczne łąki, las, zbocze, a kończy się  na szczycie Grzybówki niesamowitym widokiem na okolicę. Przez cały rok w każdy trzeci piątek miesiąca spod kaplicy św. Jana Nepomucena, w której znajduje się 200–letnia figura świętego, na Kalwarię wyrusza droga krzyżowa. – Kiedy jest Wielki Piątek o godz. 10.15  przyjeżdżają do nas ludzie z całego Rybnika oraz sąsiednich parafii, żeby uczestniczyć w nabożeństwie – mówi proboszcz Kucz. W maju br. w parafii odbędzie się kolejna wielka uroczystość. Poświęcenia kaplicy przedpogrzebowej przy kościele. I choć obiekt został wybudowany w latach 2010/2011 wiąże się z nim niesamowita historia. Kaplica jest swego rodzaju ewenementem, bo… już raz istniała. Po wejściu wojsk radzieckich, żołnierze zniszczyli wiele dokumentów, rysunków, projektów. – Zachował się tylko cechunek kaplicy i według tego cechunku można ją było odtworzyć – opowiada duchowny.

MS