Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (282) Data wydania: 03.04.12

Spalili marzannę i powitali wiosnę

Stowarzyszenie Lyskor znane jest z odświeżania zapomnianych zwyczajów. Tym razem po raz pierwszy odbyło się powitanie wiosny.

BOGUNICE. Mieszkańcy sołectwa wzięli udział w imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lyskor na powitanie wiosny.

Spotkanie rozpoczęło się rozstrzygnięciem konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy mieli za zadanie opisać  zmiany, które zaszły w ich miejscowościach dzięki środkom uzyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pierwsze miejsce w kategorii podstawówek uzyskał Artur Szałkowski z Kobyli, który opisał remont ośrodka kultury. Drugie miejsce otrzymał Robert Arendarski z Bogunic, a trzecia nagroda została wręczona Klaudii Węglorz, również z Bogunic. W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zdobyła Julia Wawoczny z Suminy za pracę na temat publikacji książki „Tajemnicza Sumina”, którą wydało Stowarzyszenie „Sumina”. Drugie miejsce zajęła Alicja Gawron z Żytnej. Miejsce trzecie zajęła Dominika Smołka z Adamowic. Na zwycięzców czekały m.in. cyfrowe aparaty fotograficzne i odtwarzacze mp3.

Według tradycji

Po ogłoszeniu wyników wszyscy udali się nad stawy, aby utopić przygotowaną wcześniej kukłę Marzanny. – Jan Długosz twierdził, że zwyczaj wywodzi się ze starożytności. Obrzęd ten był z różnym natężeniem przeprowadzany, a u nas się ostał – mówi Helena Serafin, prezes Stowarzyszenia Lyskor. Uczestnicy imprezy wynieśli Marzannę nad staw, gdzie strażacy z OSP Bogunice przygotowali bezpieczne ognisko. Po obdarciu z szat kukła została spalona, a popiół został wrzucony do wody. Po tym obrzędzie dzieci zabrały ze sobą goik, czyli przyozdobione kolorowo gałązki. Dawniej ludzie wierzyli, że wraz z przyniesieniem goika we wsi zagości wiosna i od tej pory życie będzie prostsze.

Marzanna czyli zło

– My poprzez Lyskor po prostu kultywujemy stare zwyczaje, dzięki rozmowom ze starszymi osobami, które zachowały je w pamięci. Marzanna to symbol zła nazywany także Śmiertką, Śmierciuchą. Celem działania ludzi, którzy mieli już dosyć zimy, ciemności i złych rzeczy, było wyprowadzenie jej ze wsi. Marzanna była wynoszona, potem rozbierana, palona i puszczana z biegiem rzeki. Tam, gdzie nie było rzek, spalano ją do końca – wyjaśnia Helena Serafin. Po przeprowadzeniu obrzędów uczestnicy imprezy wzięli udział we wspólnej zabawie. Najbliższą wydarzeniem dla Lyskoru będzie przeprowadzenie obrzędu moikowego w maju.

Szymon Kamczyk