Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (261) Data wydania: 08.11.11

Będzie większa kontrola

Nie będzie automatycznej stacji pomiaru przy koksowni Dębieńsko, ale zakład rozszerzy monitoring o dodatkowe związki chemiczne. Do tego zobowiązał koksownię urząd marszałkowski.

CZUCHÓW. Zarówno urząd marszałkowski jak i Wojewódzki Urząd Ochrony Środowiska zareagował na wystosowane przez radę czuchowskiej dzielnicy dotyczące zagadnień związanych  z funkcjonowaniem koksowni oraz z jej uciążliwością dla środowiska. Na terenie zakładu doszło do spotkania szefostwa koksowni z przedstawicielami WIOŚ i rady dzielnicy. – Przedstawiliśmy nasze bolączki odnośnie zanieczyszczeń i ochrony zdrowia mieszkańców dzielnicy – mówi dr Alojzy Satwinoga, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuchów. Jak dodaje każda ze stron przedstawiła swoje racje. Zdaniem reprezentujących dzielnicę sytuacja dotycząca zdrowia i życia mieszkańców jest coraz gorsza, o czym jednoznacznie świadczy gwałtowny wzrost zachorowań czuchowian na różnego rodzaju schorzenia nowotworowe. Przedstawiciele koksowni zapewniali, że pod kątem ochrony środowiska wszystko jest w porządku i zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.

Stacji nie będzie

Interweniując w WIOŚ, rada dzielnicy chciała by przy koksowni zamontowana została automatyczna stacja pomiaru. Ten do żądań radnych nie przychylił się, stwierdzając, że ze względu na ogólną poprawę jakości powietrza nad Polską rezygnuje się z budowy takich stacji. Dla monitorowania powietrza nad dzielnicą i pozostałym terenem gminy wystarczą punkty pomiarowe badań amoniaku i siarkowodoru, które są umieszczone na ul. Przyjaźni i Przemysłowej. Dyrekcja koksowni poinformowała, że nie przeprowadza się kontroli wyrywkowych  na różnych zmianach pod katem dyscypliny pracy i przestrzegania procesu  technologicznego, ponieważ funkcjonują czujniki i mierniki pomiarów parametrów. – Wszystkie badania Laboratoryjne pod katem ochrony środowiska przeprowadzane są przez Laboratorium w Kombinacie Koksochemicznym w Zabrzu oraz zlecane są do PAN Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska w Zabrzu i WIOŚ w Katowicach – wyjaśnił dr inż.  Krzysztof Klejnowski, pracownik naukowy Instytut  Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Koksownia nie przekazuje wyników tych badań do wydziału ekologii i zdrowia czerwioneckiego magistratu, a jeśli urzędnicy chcą się z nimi zapoznać muszą o ich udostępnienie zwrócić się na piśmie do Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu. Wyników najnowszych badań dotyczących ochrony środowiska jeszcze nie ma. Są obecnie poddawane obróbce w PAN. – Zobaczymy jakie będą i wtedy będziemy podejmować działania – mówi przewodniczący Stawinoga. Jak dodaje urząd marszałkowski zobowiązał koksownię do rozszerzenia monitoringu o dodatkowe związki chemiczne. – Te punkty pomiaru, które  znajdują się na ul. Przemysłowej i Przyjaźni będą więc od 2012 roku wykorzystane również do pomiaru stężeń benzenu metoda pasywną – tłumaczy.

Baterie do modernizacji

Radni nie mogli pominąć tematu uciążliwości, na które głośno skarżą się czuchowianie. Rzecz dotyczy wypuszczania przez zakład w powietrze dymów i pyłów. – Poruszyliśmy więc kwestię baterii koksowniczych. Okazało się, że eksploatowana  bateria  koksownicza  jest dość wysłużona. To stwierdzenie pokontrolne WIOŚ – informuje Stawinoga. Przedstawiciele koksowni wyjaśnili, że planowany w latach 2009–2010 kapitalny remont baterii nie był przeprowadzony i w tym stanie bateria pracuje od 1985 roku, ale...  z gwarancją 25 lat. – W tym przypadku komentarz jest zbyteczny – stwierdza przewodniczący zarządu czuchowskiej dzielnicy. Brak remontu skutkuje występującymi podczas eksploatacji przypadkami rozszczelniania masywu ceramicznego komór baterii. Niestety, prowadzone bieżące naprawy i remonty komór metodą napylania i natryskiwania masami ceramicznymi nie dają spodziewanych rezultatów. Szefostwo koksowni zapewnia jednak, że dymy, które są widoczne i tak ciążą mieszkańcom to nie celowe działanie, ale sprawy awaryjne dyszy. 

Będzie modernizacja

Plany koksowni Dębieńsko dotyczące modernizacji są dosyć duże. – Chodziliśmy po terenie zakładu i mogliśmy zobaczyć, że faktycznie robią sporo w celu ochrony środowiska – mówi Alojzy Stawinoga. Koksownia ma zamiar przebudować dwie baterie. Planuje też budowę zadaszenia obszaru wypychu przy kominie. Całość będzie oddzielona odnogą. „Smrody” nie pójdą w powietrze, a mieszkańcy nie będą musieli już oglądać tego, czym oddychają. Nie jest tajemnicą, że zmienił się właściciel i to od niego zależeć będzie co, kiedy i za ile na terenie zakładu zostanie zrobione. Tajemnicą poliszynela jest również to, że w 2016 roku koksowni kończy się studium ochrony środowiska i chcąc „uzyskać” nowe zakład musi przejść modernizację. Jastrzębska Spółka Węglowa – nowy właściciel miała w zamiarach budowę nowej, nowoczesnej koksowni. Zamiar jednak upadł z uwagi na zbyt mały teren dla tej inwestycji.

Rodzice się skarżą

Częściowo w temacie koksowni zaiskrzyło na październikowej sesji pomiędzy przewodniczącym rady dzielnicy Czuchów Romanem Copem a wiceburmistrzem Andrzejem Raudnerem. Pierwszy poruszył sprawę czuchowskiego przedszkola „Willa”, a dokładnie kwestii jego przeniesienia w inne miejsce. Jednym z powodów jaki podał to bliskość koksowni i skargi rodziców na taką lokalizację. – Występuję w imieniu rodziców, którzy przychodzą do mnie ze skargami – oznajmił Roman Cop. Wiceburmistrz Andrzej Raudner natychmiast odbił piłeczkę – Do urzędu jeszcze żadna skarga nie wpłynęła – stwierdził. Dodał również, że sam jest absolwentem czuchowskiego przedszkola i przez wszystkie te lata z powodu lokalizacji przedszkola w pobliżu koksowni i kopalni nie miał najmniejszych problemów ze zdrowiem. po krótkiej, aczkolwiek burzliwej wymianie zdań temat zakończono.

Małgorzata Sarapkiewicz