Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (234) Data wydania: 03.05.11

Węgiel będzie w cenie

Gazprom przewiduje znaczący wzrost cen gazu dla krajów Europy. 

Eurodeputowany ze Świerklan Bogdan Marcinkiewicz przyznaje, że takie działania Rosjan mogą po raz kolejny zmienić podejście Komisji Europejskiej w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. – Kończące się naturalne zasoby paliw kopalnych  w krajach Unii zmusiły polityków do intensyfikacji działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o alternatywne źródła energii. Aktualnie mocno promowane jest przechodzenie z węgla na gaz pochodzący głównie z Norwegii i Rosji.  Po wydarzeniach w Japonii nastąpi weryfikacja bezpieczeństwa energetyki jądrowej i nie wiadomo na razie, jakie będą decyzje w tej sprawie. Natomiast gaz łupkowy ma pełnić jedynie rolę „uzupełniającą” w dostawach dla Europy i nie zastąpi importu gazu konwencjonalnego. Tak bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej wyobraża sobie Komisja Europejska do spraw energii. Uważam, że jeśli rosyjski gaz rzeczywiście podrożeje do 500 dolarów, to będziemy zmuszeni intensywnie poszukiwać tańszych źródeł energii – powiedział Bogdan Marcinkiewicz.

Zdaniem eurodeputowanego niezwykle istotnym jest fakt, że Rada Europejska podkreśliła znaczenie rodzimych źródeł energii (znajdujących się w UE), w tym paliw kopalnych (węgiel, gaz łupkowy), w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego UE. – Polska ma unikalną w świecie strukturę paliwową; ponad 90 procent elektryczności i ciepła wytwarzane jest w oparciu o rodzimy węgiel stanowiący o bezpieczeństwie i wysokiej niezależności energetycznej naszego kraju. Dlatego bardzo ważne, że Rada Europejska podkreśliła znaczenie rodzimych źródeł energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego UE. Europa patrzy na węgiel przez pryzmat truciciela, emitującego ogromne ilości dwutlenku węgla. Tymczasem jestem przekonany, że drogi rosyjski gaz w znacznym stopniu przyśpieszy dalszy rozwój technologii CCS, tj. przechwytywania i magazynowania tego gazu i doprowadzi w końcu do uzyskiwania taniej i czystej energii z tego paliwa – dodał śląski Eurodeputowany. 

(opr.pm)