Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (222) Data wydania: 08.02.11

Wróciła kasa za piece i solary

Wreszcie ruszyły dotacje do instalacji solarnych, pieców ekologicznych i przydomowych oczyszczalni.

W roku 2010 zablokowane zostały dotacje do inwestycji ekologicznych za sprawą braku gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska. Choć w większości gmin i miast inwestycje nie były dotowane, w gminie Gaszowice i Lyski urzędnicy obeszli blokady i uruchomili program ograniczenia niskiej emisji. W tym roku za tym przykładem poszli także rybniczanie.

Rada miasta na wniosek prezydenta postanowiła zaciągnąć pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 750 tysięcy złotych, które spłata według planu ma nastąpić w latach 2013–2022. Mieszkańcy Rybnika, którzy w ubiegłym roku chcieli wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne, dzięki pożyczce miasta wreszcie będą mieli ku temu okazję. – Weszły w życie nowe przepisy i znowu można się starać o zwrot części kosztów. Dotacje wyniosą do 50% kosztów wymiany źródła ciepła, bez robocizny – mówi prezydent Rybnika Adam Fudali. – Wszystkie wnioski, które nie zostały zrealizowane, będziemy realizować łącznie z nowymi wnioskami, które wpłyną. Na ten cel zarezerwowana jest kwota około 790 000 zł – informuje prezydent. Wniosków czekających na rozpatrzenie leży w magistracie ponad 200, a większość czeka już od 2009 roku.

Co musisz chronić?

Według podjętej ostatnio uchwały miasto będzie dotować instalacje solarne, wymianę pieców CO, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz usuwanie azbestu. Inwestycje będą dotowane, jeśli służą jednemu z celów: ochronie powietrza poprzez zmniejszenie niskiej emisji zanieczyszczeń, ochronie wód i powierzchni ziemi przed imisją ścieków sanitarnych, wykorzystaniu źródła energii odnawialnej do ogrzewania (pomieszczeń lub wody) lub są związane z gospodarką odpadami. Dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków  obejmuje tereny pozbawione technicznej możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej.

Szczegółowe zasady

Aby otrzymać dotację należy w rybnickim magistracie złożyć wniosek ze szczegółowymi danymi wnioskodawcy, informacjami o inwestycji i jej kosztach oraz numerem konta bankowego, na które ma być przekazana dotacja. Do wniosku wymagane jest także dołączenie dokumentów, m.in. aktu własności mieszkania lub lokalu, projekt techniczny oraz wymagane zgody i atesty. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w referacie ochrony środowiska rybnickiego magistratu. Wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania kwoty środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie. Miasto zastrzega sobie prawo do możliwości kontroli działania dotowanej inwestycji ekologicznej w okresie 5 lat od przyznania dotacji.

Adam Fudali, prezydent Rybnika – „Sam mam piec z podajnikiem”
We wrześniu ubiegłego roku ukazało się rozporządzenie ministra środowiska, który wcześniej blokował wydzielenie z budżetu naszego miasta specjalnych środków na tego typu zadania. Tego problemu prawnego już nie ma i można było wrócić do poprzednich rozwiązań. Jest to rozwiązanie bardzo dobre dla naszego miasta, bo niestety, emisja dwutlenku węgla, szczególnie w okresie zimowym jest duża. Sami często możemy to odczuć i to dosłownie. Sam mam piec ekologiczny z podajnikiem, więc jestem na bieżąco. Był moment, kiedy interweniowaliśmy w Kompanii Węglowej, aby dla mieszkańców, którzy dostali dofinansowanie do wymiany pieców, zapewnić odpowiednią ilość tego nośnika energetycznego, czyli groszku i to się udało. Obecnie nie ma żadnych problemów z dostępem groszku.

Szymon Kamczyk