Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (221) Data wydania: 01.02.11

Wygram z przeciwnościami

Alicja Blaska ma dopiero 24 lata. Jeszcze kilka lat temu z mężem oraz dwójką dzieci snuła plany i marzenia. Życie pisze jednak własne scenariusze. Z planów nic nie wyszło. Jakiś czas temu wszystko się jej zawaliło. Została sama z 3-letnim Dominikiem i 5-letnim Szymkiem. Bez pracy. Bez mieszkania, bo do Czerwionki – Leszczyn przyjechała z mężem „na chwilę” dwa lata temu.
Alicja razem z dziećmi mieszka w hotelu czynszowym w Czuchowie. W jednym pokoju. Komfort to ubikacja. Reszta – kuchnia i łazienka są wspólne dla wszystkich mieszkańców. Utrzymuje się z alimentów i zasiłku rodzinnego. Korzysta z pomocy OPS-u skąd dostaje okresowy zasiłek. Młoda mama nie ukrywa, że bez tej pomocy ciężko byłoby przeżyć. Miesięcznie za pokój płaci 614 zł. – Na szczęście połowę dopłaca pomoc społeczna. Ja płacę tylko 309,95 zł – mówi. Marzy o prawdziwym mieszkaniu, ale nie może starać się nawet o lokal socjalny, bo nie ma dochodów.
 
Nie chcę tylko brać
 
Alicja Blaska korzysta z pomocy społecznej, ale jak mówi, nie chce tego robić bez końca. – Nie należę do osób roszczeniowych. Uważam, że jeśli dostaję pomoc socjalną powinnam dać coś w zamian – stwierdza. Zdaniem 24-latki czerwionecka opieka społeczna bardzo dobrze pomaga ludziom w potrzebie. – Rolą OPS-u nie powinno być tylko rozdawanie pieniędzy i w Czerwionce tak jest. Pracownicy socjalni są wspaniali i bardzo przyjaźni – opowiada. W tym roku chłopcy poszli do przedszkola, a ona mając więcej czasu dla siebie mogła uczestniczyć w organizowanych przez OPS kursach zawodowych. – W grudniu skończyłam kurs a dzięki zajęciom stałam się odważniejsza i bardziej pewna siebie. Dzięki spotkaniom z psychologiem uwierzyłam, że nie jestem gorszym człowiekiem, bo korzystam z  OPS-u – mówi.
 
Praca to największe marzenie
 
Alicja cały czas szuka pracy. Bardzo chciałaby ją znaleźć. Na razie czeka na staż. Z pomocą pracownic socjalnych szuka w internecie. Sama też pisze podania i składa dokumenty wszędzie gdzie tylko się da.  – Wiem, że rynek jest trudny. Może w moim przypadku pracodawcy boją się tego, że samotnie wychowuję dwoje dzieci? Ale nie tracę nadziei i nie poddaję się. Zawsze chodzę się dopytywać i przypominać – stwierdza. Na razie bez rezultatu. Młoda mama nie ukrywa, że pieniądze są jej potrzebne. Chłopcy wyrastają z ubrań, a dodatkowo często chorują. Obydwaj mają skazę białkową, u Szymka lekarze podejrzewają też astmę. Już dzisiaj maluch potrzebuje inhalatora. Alicja łapie się więc czego tylko może, by zarobić choć parę groszy. – Bo zdecydowanie lepiej się czuję jeśli na otrzymane pieniądze zapracuję – stwierdza. Na razie pracowała przy pracach społecznie użytecznych. Pieniądze małe, ale zawsze pieniądze.
 
Wróciły marzenia
 
Opieka pomocy społecznej oraz wsparcie mamy pozwoliły 24-latce uwierzyć z powrotem w marzenia. A te Alicja Blaska ma już sprecyzowane – praca, mieszkanie, uzupełnienie wykształcenia. Praca – jakakolwiek, bo żadna praca nie hańbi. Mieszkanie – małe, ale własne. Wykształcenie – powrót do szkoły i zdanie matury, bo wykształcenie jest ważne przy szukaniu pracy. Wierzy, że wyjdzie na prostą. Dlaczego Alicja chwyta się wszystkiego, by wyjść na prostą? Dlaczego tak jak wiele innych osób nie „bierze pieniędzy wyłącznie dlatego, bo... się jej należy?” – Dla moich dzieci, żeby nie były głodne. Nie chcę, żeby za kilka lat synowie nie powiedzieli mi – mamo dzięki Tobie jesteśmy nikim. Chcę, żeby moje dzieci mogły mi powiedzieć – dziękujemy, że coś mamy w życiu – oznajmia Alicja Blaska.
 
(ms)