Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (219) Data wydania: 18.01.11

Poznajemy KK UTEX ROW Rybnik

Mirosław Orczyk, pierwszy trener rybnickich koszykarek.
1. Kariera...
Zawodnik: 16. miejsce w Polsce w wieloboju pływackim 7-latków (4 style plus 400 dowolnym). Pierwszy krok szermierczy w KS ROW (trener A. Mikulski). Występy w III lidze tenisowej w barwach Naprzodu Rydułtowy. Koszykarska liga juniorów. Warunki fizycznie zmusiły mnie do zmiany roli… na trenera. Już w ósmej klasie podstawówki wiedziałem, że będę trenerem koszykówki (podziwiam Amerykę i M. Jordana) lub hokeja (idol W. Gretzky) bo jestem urodzonym strategiem. Dziś trener I klasy, mgr wychowania fizycznego (nauczyciel dyplomowany). Kluby: KS ROW Rybnik (III liga męska), RMKS – założyciel, awans do PLKK, Gdynia – kluby G.I oraz GTK, asystent trenera, trener I ligi, koordynator szkolenia, Stal Bobrek Bytom – staż, asystent trenera, KK ROW Rybnik – I trener. Obserwacja treningów w WNBA (Houston, San Antonio, Seatle), obozów przygotowawczych reprezentacji USA, Litwy, Serbii, Argentyny, Australii przed IO 2004. Uczestniczyłem w wielu konferencjach m.in. w Paryżu, Berlinie, Tunisie, Alanyi, Zagrzebiu czy Belgradzie. Przez ostatnie 10 lat obserwuję również bezpośrednio turnieje mistrzostw Europy i świata oraz Final Four Euroligi. II trener reprezentacji Polski kadetek podczas mistrzostw Europy.
 
2. Największy sukces w przygodzie ze sportem...
Jako trener: praca w Gdyni (5 lat), i w KK ROW, przywrócenie w Rybniku koszykówki na poziomie ekstraklasy. Jako zawodnik: niespełnione marzenia. Dodatkowo miłość do koszykówki co daje mi szczęście bo zajmuję się tym co kocham.
 
3. Największa porażka...
Mam nadzieję, że takiej nie będzie ale jestem rozczarowany dzisiejszą sytuacją finansowo-organizacyjną KK ROW oraz brakiem perspektyw na dalszy rozwój zespołu i klubu mimo bardzo dobrych warunków do trenowania.
 
4. Gdybym nie był trenerem, to...
Byłbym prawnikiem. Lubię dużo mówić.
 
5. Najładniejsza rzecz jaką widziałem w życiu, to....
Rzecz: zobaczenie i dotknięcie kamienia z Księżyca w NASA w Houston. Zjawisko: wschód i zachód słońca nad morzem. Gorący deszcz w Texasie. Miasta: San Antonio, Paryż, Rzym, Wenecja, Trójmiasto, Barcelona i grające tam fontanny.
 
6. Gdybym był królem świata, zmieniłbym...
Przeniósłbym Amerykę do Polski. Spowodowałbym żeby ludzie nie chorowali i nie cierpieli.
 
7. Po zakończeniu kariery będę...
A to jeszcze trochę potrwa ponieważ mam jeszcze kilka marzeń do zrealizowania jako trener. A potem… zostanę prezydentem… klubu zawodowego.
 
8. Wolny czas spędzam....
Od sierpnia do kwietnia – brak wolnego czasu. Znajduję jednak czas na ćwiczenia indywidualne (siłownia, bieganie), tenis ziemny (jako moja pasja), kino, czytanie książek, a w lecie podróżowanie.
 
9. Moim autorytetem jest...
Rodzice! Wielu doświadczonych i życzliwych mi trenerów, z którymi mogłem współpracować. Śp. pan Janek Nowak. Młoda, zdolna, perspektywiczna … fizjoterapeutka (śmiech). Dziękuję im za wszystko!
 
10. Ulubiony film, piosenka, książka...
Książka: P. Coelho – „Zwycięzca jest sam” oraz „Podręcznik Wojownika Światła”. Harlan Coben – literatura fachowa. Film: Bezsenność w Seatle (sentyment oraz Meg Ryan) oraz setki meczów obejrzanych na DVD. Piosenka: T. Turner – Simple the best, M. Jackoson – We are the world, Kora i Maanam, Lady Pank, Perfect. A ostatnio piękny hymn kibiców Liverpoolu: You’ll never walk alone.
 
11. W ludziach najbardziej nie lubię...
Zazdrości i zawiści, braku profesjonalizmu. Lenistwa i marudzenia oraz braku ambicji, pokory i szacunku dla drugiego człowieka.
 
12. Kibic jest dla mnie...
Integralną częścią widowiska sportowego. Często jest niesprawiedliwy w swoich emocjach i ocenach (ma do tego prawo ale są pewne granice ponieważ kibic często nie wie wszystkiego). Kibice często motywują mnie do dalszej pracy. Szanuję tych, którzy są z drużyną na dobre i na złe i nieważne gdzie. Mam takich wiernych w całej Polsce i na świecie – to są kibice przyjaciele!
 
13. Ulubiona pora roku..., ponieważ...
Lato. Kocham słońce, morze i wakacje!
 
14. Moja rodzina...
Mama Alina z domu Student. Tata Henryk (trener siatkówki i pływania). Zawodniczki na całym świecie, znajomi i przyjaciele, hala sportowa, piłka, rakieta do tenisa i samochód. Brakuje tylko…
 
15. Pytanie, na które chciałabym odpowiedzieć a nikt mi go nigdy nie zadał...
Kogo i co dała mi ta koszykówka?