Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 195 (31) Data wydania: 03.08.10

Rak krtani i zawał serca!

Miażdżyca, zawał, nowotwory, obniżenie potencji, a to tylko niektóre ze skutków palenia.

Powszechnie wiadomo, że miłośnicy dymka są narażeni na wiele chorób, z miażdżycą, zawałami i nowotworami na czele. Warto jednak wiedzieć, że nawet wieloletni palacze, jeśli wygrają z nałogiem, mają szansę na długie życie w zdrowiu. Jeśli rzucisz palenie już dziś, za kilkanaście lat twoje szanse na zawał będą takie same jak osoby niepalącej.
– Głównym skutkiem palenia są choroby z zakresu układu krążenia. Palenie w znacznym stopniu przyspiesza procesy miażdżycowe, co prowadzi do takich chorób jak zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny czy zarostowe zapalenie tętnic. Długotrwałe palenie to też prosta droga do nadciśnienia. Nie mówiąc już o tym, że istnieje udowodniony związek pomiędzy paleniem a szeregiem nowotworów, takich jak rak krtani, płuc, żołądka czy pęcherza moczowego – mówi dr Wojciech Kreis, ordynator oddziału kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

Bilans zysków i strat

– Na początku wielu ludzi nie zauważa negatywnych skutków palenia. Nikotyna działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Po zapaleniu papierosa, nikotyna, która dostaje się do krwi, powoduje wzrost ciśnienia i przyrost tętna. Może to wywołać mylne wrażenie, że ktoś czuje się lepiej, czuje się silniejszy – mówi dr Kreis. – Jednak to  tylko zysk krótkotrwały, po dłuższym okresie palenia w kaskadowy sposób następuje pogorszenie stanu zdrowia. Substancje smołowcowe, zawarte w dymie, dają o sobie znać. Utrwala się wysokie ciśnienie, co może prowadzić do nadciśnienia. Poza tym palenie odbija się także na ogólnym stanie zdrowia, wydolności organizmu, zdolności do wysiłku. Udowodniono także, że negatywnie wpływa na potencję mężczyzn. Palenia powinni się wystrzegać zwłaszcza mężczyźni powyżej 50 roku życia, u których proces miażdżycowy często dotyczy też tętnic prącia – tłumaczy dr Kreis.

W Pekinie dyskutowali o biernym paleniu

Dużo krąży mitów na temat palenia biernego i jego szkodliwości. – Bierni palacze są dokładnie tak samo narażeni na niekorzystne skutki palenia jak palacze aktywni – zapewnia dr Kreis. – To jest rzeczywiście poważny problem. W czerwcu byłem obecny na Zjeździe Kardiologów Światowych w Pekinie i kilkanaście sesji zostało poświęconych właśnie temu tematowi. Wszystkie państwa dążą do tego, żeby ograniczyć kontakt osób palących i niepalących, poprzez wprowadzanie różnych zakazów np. palenia w miejscach publicznych, specjalnych stref w restauracjach. Warto mieć świadomość, jak dużym zagrożeniem jest bierne palenie i szczególnie dzieci, kobiety w ciąży chronić przed dymem tytoniowym – mówi dr Kreis.

Jeden papieros nie zaszkodzi?

Warto też rozwiać błędne przeświadczenie niektórych palaczy, że ci, którzy palą niewiele, nie ryzykują. – Zależność pomiędzy ilością wypalanych papierosów nie jest liniowa. Rzeczywiście, ryzyko zawału zwiększa się, im więcej ktoś pali. Jednak np. przy chorobie zarostowo-zakrzepowej tętnic, można palić mało, a choroba i tak postępuje – mówi dr Kreis. Ordynator kardiologii ma jednak też pocieszenie nawet dla wieloletnich palaczy. – Rzucić palenie warto w każdym wieku. Ryzyko zachorowania na różne choroby związane z paleniem, z biegiem czasu od porzucenia nałogu, znacznie się zmniejsza. Na przykład po 13 latach od zaprzestania palenia zrównują się szanse zawału serca osoby, która kiedyś paliła nałogowo i takiej, która nie paliła nigdy – kwituje dr Kreis.

(bm)