Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (128) Data wydania: 21.04.09

Specjaliści od europejskich funduszy w eterze

Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Chwałowicach zostali laureatami konkursu na audycję radiową.
„Fundusze europejskie” – każdy z nas słyszał to hasło. Czy potrafimy jednak powiedzieć coś więcej na ten temat? Są tacy, którzy potrafią i robią to na tyle interesująco, że zdobywają nagrody w konkursach. A są dopiero uczniami gimnazjum.
 
Mowa o czwórce młodych radiowców: Kasi Brzezinie, Zuzi Lewandowskiej, Piotrku Kiljańczyku i Dawidzie Szymanowiczu. Wszyscy są uczniami Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Chwałowicach. Łączy ich jeszcze jedno – wspólna pasja. Jest nią szkolne radio 3Git, które działa od 2004 roku. Od początku służyło ono nie tylko prezentowaniu muzyki podczas przerw, mało też edukacyjny cel. Mowa o przygotowywanych przez uczniów cotygodniowych audycjach. – Sami piszemy sobie audycje, robimy wywiady. Opowiadamy o tym, co dzieje się w szkole, robimy relacje z imprez. Szukamy też różnych ciekawostek w Internecie typu Dzień Teściowej. Ważne, żeby było dużo humoru – wyjaśnia Kasia Brzezina.
 
Ona i jej koledzy trafili do ekipy radiowców przez przypadek. – Staram się wyłapywać osoby, które mają dobry głos, ciekawy sposób formułowani myśli i są śmiałe – wyjawia Wojciech Wasylko, nauczycielka angielskiego i opiekun radiowców, którzy nierzadko poświęcają swój wolny czas na przygotowywanie audycji. – Nie jest nam żal, bo dobrze się bawimy, zawsze jest wesoło – opowiada Zuzia Lewandowska.
 
Młodzi redaktorzy lubią też wyzwania. Dlatego postanowili wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszą audycję radiową promującą fundusze europejskie – „Szkolne radio na tropie funduszy europejskich”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Poznaniu we współpracy z poznańskim radiem Merkury i Wyższą Szkolą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Uzbrojeni w mikrofony, dyktafony, ankiety i pytania redaktorzy odwiedzili kilka instytucji, Urząd Miasta, Izbę Przemysłowo-Handlową, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Przeprowadzi też sondę uliczną. – Różne były reakcje ludzi, jedni odpowiadali na nasze pytania, a inni uciekali. My też się trochę denerwowaliśmy, ale szybko okazało się, że ludzie mają jeszcze większego pietra – wspominają Piotrek Kiljańczyk i Dawid Szymanowicz. A wszystko po to, by stworzyć pięciominutową audycję na temat zasad pozyskiwania funduszy oraz prezentującą wzorcowe projekty. Wcześniej jednak zespół przeżył chwile zwątpienia. Jako szkoła zakwalifikowana do konkursu, uczestniczyli w szkoleniu w Katowicach, poświęconym funduszom. – Próbowaliśmy czuwać, ale trudno było zrozumieć o czym prowadzący mówi. W drodze powrotnej zrobiliśmy burzę mózgów i powstał pomysł, jak opowiedzieć o tym tak, żeby każdy zrozumiał – stwierdzają radiowcy.
 
I najwyraźniej się udało. Ich audycja została wysoko oceniona wśród 50 nadesłanych propozycji. Redaktorzy z 3Git zdobyli trzecie miejsce i, co istotne, są jedynymi gimnazjalistami w gronie laureatów konkursu. W nagrodę wzięli udział w trzydniowych warsztatach w poznańskim radio Merkury. Natomiast ich konkursowa audycja będzie wyemitowana w ogólnopolskich i regionalnych radiostacjach. Być może to początek ich radiowej kariery, a być może zostaną ekspertami w dziedzinie europejskich funduszy. – Może dzięki tym funduszom założymy kiedyś radio – podsumowują zgodnie.
 
Beata Mońka