Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (119) Data wydania: 17.02.09

Trzeba się tym bawić

Ostatnie spotkanie z cyklu „Ślonzoki ło siebie, Ślonsku i po ślonsku” zakończyło się jak zwykle żywą dyskusją na temat warsztatu i techniki kręcenia filmów amatorskich.
To już ostatnia projekcja filmu w Leszczynach, w cyklu filmowym, na którym wyświetlano wszystkie filmy Eugeniusza Klucznioka, lokalnego reżysera – amatora. Kolejnym filmem Klucznioka, jaki mogli zobaczyć uczestnicy spotkań w domu kultury w Leszczynach był nakręcony w 2005 roku film „Msza”. To historia trzech byłych górników, którzy w czasie niedzielnej mszy świętej uciekają do pobliskiego baru. Przy piwie wspominają wydarzenia z przeszłości: przygody z urzędem górniczym, z dwoma dyrektorami kopalnię, z niedzielą czynu partyjnego. Wspominają też śmiertelny wypadek „na dole” i awarię maszyn zasilających kopalnie w prąd. – Cóż, kręcenie filmów amatorskich, to przede wszystkim dobra zabawa. Wiadomo, że przy pomocy praktycznie zerowego budżetu nie dorówna się tym wielkim produkcjom, dlatego trzeba się tym bawić, wtedy efekt jest przynajmniej szczery – opowiada o kręceniu filmów amatorskich Mirek Ropiak, operator filmów Klucznioka. To samo potwierdza Piotr Mitko, jeden z aktorów. – Tutaj wchodzi się na plan filmowy i nie wiadomo w zasadzie, kiedy zaczyna się gra, bo włącza się kamerę, a my aktorzy po prostu jesteśmy sobą – przyznaje.
 
Atrakcją wieczoru było również spotkanie z Henrykiem Czaplą 51-letnim mieszkańcem Leszczyn. Czapla to z zawodu mechanik kierowca, a z zamiłowania artysta. Chociaż jest amatorem, tworzy sztukę, która w dodatku ma lecznicze właściwości. – Mandale są to geometryczne wzory, symboliczne przedstawienie kosmicznych sił oraz porządku świata w dwu lub trójwymiarowej formie. Działa jak klucz do podświadomości, to sztuka leczenia kolorami, droga do równowagi duchowej i wewnętrznej harmonii – opowiadał Czapla.
 
24 lutego w domu kultury w Leszczynach będzie miał miejsce finałowy koncert cyklu. Na scenie w Leszczynach wystąpi zespół „Trojoki” oraz Eugeniusz Kluczniok. Wstęp na tę imprezę będzie płatny: 20 zł. Organizatorem cyklu jest Koło Leszczyny Ruchu Autonomii Śląska oraz OSP w Bełku.
 
(li)